REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Notowane firmy powiększają ofertę

Niskie stopy procentowe i wzrost wynagrodzeń utrzymują popyt na mieszkania na wysokim poziomie.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Wciąż duży odsetek lokali kupowanych jest na wynajem, jako lokata gotówki, która nie zarabia w banku. Na brak klientów deweloperzy nie narzekają, ale kłopotem są rosnące koszty wykonawstwa i parceli. Duzi gracze, z rozbudowanymi bankami ziemi i zasobami finansowymi, są w lepszej pozycji niż mniejsi konkurenci, ale wielu z nich deklaruje, że warto celowo spowolnić tempo sprzedaży, by elastyczniej kształtować ceny mieszkań. Lokale wchodzą do oferty zazwyczaj w okolicach startu budowy osiedli. Według danych GUS liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w pierwszych pięciu miesiącach br., wyniosła 91,4 tys. (na deweloperów przypadało 53,4 tys.), czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Wtedy jednak rynek notował 22-proc. wzrost.

Firmy, których instrumenty notowane są na GPW i Catalyst, rzucają na rynek kolejne projekty. Najaktywniejszy jest Murapol, który od początku roku wprowadził do sprzedaży blisko 2 tys. mieszkań, a plany na kolejne miesiące to jeszcze około 1,4 tys. lokali. Ambicją spółki jest poprawienie rekordu i znalezienie w tym roku nabywców na 4 tys. mieszkań wobec 3,61 tys. w 2017 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA