Budownictwo

PA Nova otwiera lodówkę

Grupa sprawnie zagospodarowuje kłopotliwy bank ziemi.

Ewa Bobkowska

Foto: materiały prasowe

Budowlano-deweloperska firma w banku ziemi ma 22 ha gruntów, które z różnych względów - najczęściej formalno-administracyjnych - nie mogły być szybko wykorzystane. W przypadku większości z nich to się lada moment zmieni.

W Zielonej Górze trwa budowa parku handlowego do portfela spółki oraz sklepu dla sieci spożywczej, otwarcie planowane jest na listopad br. Podobny scenariusz jest dla działki w Częstochowie – budowa ma ruszyć w czerwcu. W przypadku Kłodzka, Zamościa i Skawiny przewidywane są własne parki handlowe przy marketach budowlanych, które mogą powstać dla zewnętrznych klientów – w tej sprawie trwają rozmowy.

Z kolei na działce w Przemyślu planowane jest osiedle na 138 mieszkań. PA Nova zbiera już rezerwacje w ramach I etapu, obejmującego około 40 lokali. Jak tylko znajdą się klienci na połowę tej oferty, ruszy budowa – firma ma prawomocne pozwolenie. Parki handlowe mają liczyć 2-4 tys. mkw. najmu.

W sprawie gruntów w Płocku prowadzone są rozmowy w sprawie możliwej zamiany z władzami na grunt w strefie ekonomicznej.

Na koniec roku PA Nova miała w portfelu nieruchomości handlowe i przemysłowe o powierzchni 128,2 tys. mkw. W budowie były dwa parki o powierzchni ponad 5 tys. mkw. – będą oddane w II kwartale br. W tym samym czasie spółka chce oddać projekt mieszkaniowy w Niemczech. To 38 apartamentów, połowa ma już właścicieli, sprzedaż reszty spodziewana jest do przełomu września i października.

Z najmu spółka miała 71,7 mln zł przychodów i 42 mln zł zysku (przychody minus koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży i koszty finansowe). Z generalnego wykonawstwa przy 107 mln zł przychodów firma miała 7,1 mln zł straty.

W zeszłym roku firma nie wypłaciła dywidendy, podobnie może być w tym roku. Menedżerowie PA Nova zastrzegli, ze decyzję podejmie walne zgromadzenie, ale dali do zrozumienia, że priorytetem powinno być zagospodarowanie banku ziemi i obsługa 20-mln zł zadłużenia z tytułu obligacji, wypuszczonych na finansowanie wkładu własnego inwestycji. Da to fundament do regularnego płacenia dywidend począwszy od przyszłego roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.