Budownictwo

Ronson celuje w sprzedaż ponad 800 mieszkań rocznie

Deweloper celuje w stabilną sprzedaż, rekomendacja w sprawie dywidendy przed walnym zgromadzeniem.
Foto: materiały prasowe

W tym roku deweloper planuje sprzedać przynajmniej 750 mieszkań wobec 815 w 2017 r. Wynik może być lepszy, o ile najpóźniej w sierpniu uda się uruchomić sprzedaż lokali na niedawno kupionej działce na warszawskim Ursusie.

Stabilna sprzedaż

– Naszym celem jest utrzymywanie sprzedaż na poziomie ponad 800 mieszkań rocznie, generalnie chcemy, by każdego roku notować lepszy wynik. W tym celu musimy utrzymywać ofertę na poziomie 1–1,1 tys. lokali – powiedział Andrzej Gutowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu.

Na koniec grudnia spółka miała w ofercie 976 mieszkań, a w banku ziemi 13 inwestycji na 3,66 tys. lokali – do tego dochodzi kupiony w br. Ursus na około 1,6 tys. lokali (w etapie do oferty wejdzie 151 mieszkań).

W tym roku Ronson ma rozpocząć sześć nowych projektów i etapów na łącznie 851 lokali w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Menedżerowie przyznali, że sytuacja na rynku budowlanym wpływa na wzrost kosztów inwestycji – stąd wzrost cen mieszkań. Po drugie, negocjacje z generalnymi wykonawcami trwają dłużej.

Firma realizuje duży projekt Miasto Moje na warszawskiej Białołęce w segmencie budżetowym – Gutowski zapewnił, że zakończenie programu MdM nie wpłynęło negatywnie na sprzedaż. Inwestycja na Ursusie to podobny segment rynku. Ronson rozgląda się za działkami na dynamicznie rosnącej Woli, w trakcie negocjacji jest grunt na Mokotowie, który pozwoliłby na realizację większej inwestycji ze średniej półki.

Warszawa pozostaje motorem sprzedażowym i marżowym, niemniej Ronson będzie kontynuować działalność w pozostałych miastach – Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie.

Przekazania i dywidenda

W 2017 r. spółka przekazała klientom 833 mieszkania, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Cel na ten rok to wydanie kluczy do około 800 lokali.

Na koniec ub.r. Ronson miał w ofercie 164 mieszkania gotowe, harmonogram tegorocznych prac zakłada, że firma będzie oddawać inwestycje z 688 mieszkaniami, z czego 204 jest jeszcze do wzięcia.

W ub.r. deweloper oceniał potencjał wydań na około 1 tys. mieszkań, jednak przeszkodził poślizg w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie jednej inwestycji. Zdaniem Andrzeja Gutowskiego, z czterema projektami przewidzianymi do ukończenia w tym roku nie powinno być problemów.

W 2017 r. Ronson miał 232 mln zł przychodów oraz 38,1 mln zł zysku brutto ze sprzedaży i 9,5 mln zł zysku netto (6 gr na akcję). Wyniki za 2016 r. były zaburzone wpływami transakcji z wychodzącym akcjonariuszem i sprzedaży Novej Królikarni.

W ub.r. Ronson wypłacił dywidendę w wysokości 19 gr na akcję – większą niż zazwyczaj dzięki wspomnianym czynnikom. Czy i jakiej wypłaty można się spodziewać w tym roku?

- Z jednej strony chcemy utrzymać politykę dywidendową, a z drugiej - jeśli nadarzy się nadzwyczajna okazja zakupu gruntów albo inna możliwość, by uzyskać dobry zwrot, przedstawimy walnemu zgromadzeniu rekomendację takiego wykorzystania gotówki – powiedział Nir Netzer, prezes Ronsona od listopada ub.r.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły