REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Polska znów regionalnym hegemonem

Na nasz rynek nieruchomości przypadła ponad połowa pieniędzy ulokowanych w zeszłym roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kompleks Wars Sawa Junior zmienił właściciela kosztem nieco ponad 300 mln euro.

Foto: materiały prasowe

Jak oszacowali analitycy firmy JLL, wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w naszym regionie Europy wyniosła 13,2 mld euro, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to również trzeci z rzędu rok wzrostu, a więc i nowy rekord.

Z tego w Polsce inwestorzy ulokowali 7,2 mld euro – ustanawiając nowy rekord. Za nami uplasowały się Czechy (2,5 mld euro), Węgry (1,85 mld euro), Rumunia (0,9 mld euro) i Słowacja (0,820 mld). W Polsce tradycyjnie gros pieniędzy pochodziło od zagranicznych graczy, tymczasem w Czechach i na Węgrzech udział rodzimego kapitału to odpowiednio 50 i 60 proc. Eksperci JLL oczekują, że w tym roku wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniesie 11 mld euro.

- Ubiegły rok był dla Polski wyjątkowy pod wieloma względami. W większości klas aktywów zaobserwowano wyraźną kompresję stóp kapitalizacji. W ciągu roku zawarto prawie 100 transakcji, w tym największą sprzedaż portfela nieruchomości handlowych w historii polskiego rynku za około miliard euro – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce. - Mieliśmy też do czynienia z największą liczbą - siedmiu - transakcji portfelowych zawartych w ciągu jednego roku w sektorze nieruchomości magazynowych. Transakcje o wartości aż 2,75 mld euro zawarto w sektorze biurowym, 2,47 mld euro – w handlowym, a 1,84 mld euro – na rynku magazynowym. W sektorze nieruchomości hotelowych właścicieli zmieniły aktywa o wartości 120 mln euro – wylicza.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA