REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Deweloperzy. Produkt musi być coraz lepszy

Po tym jak w 2018 r. inwestorzy ulokowali w nieruchomości komercyjne w Polsce rekordową kwotę 7,2 mld euro (31 mld zł), analitycy CBRE liczą na udany 2019 r.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Patrząc na ilość kapitału dostępnego na światowym rynku, toczące się transakcje, globalne nastroje inwestycyjne i dobre prognozy gospodarcze dla Polski, ten rok może okazać się również mocny, z licznymi transakcjami. Jeszcze za wcześnie, żeby mówić, czy padnie nowy rekord. Interesariusze powinni zachować czujność i cały czas zwiększać atrakcyjność produktów, gdyż inwestorzy coraz częściej pytają o Czechy, Węgry czy Chorwację – wskazuje Sean Doyle, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE.

W biurach ulokowano w ub.r. 2,7 mld euro (wzrost o 38 proc.), w obiektach handlowych – 2,5 mld euro (wzrost o 35 proc.), w obiektach logistyczno-przemysłowych – 1,8 mld euro (wzrost o ponad 100 proc.), a w hotelach – 119 mln euro (spadek o 65 proc.).

40 proc. zainwestowanej kwoty przypadło na podmioty z Europy Zachodniej, które ulokowały o 67 proc. więcej pieniędzy niż rok wcześniej. 24 proc. przypadło na podmioty ze Stanów Zjednoczonych. 15 proc. na inwestorów z Afryki, a 14 proc. z Azji. W tych dwóch pierwszych przypadkach to w dużej mierze zasługa aktywności sprowadzonych do Polski przez notowany na Catalyst Griffin Real Estate funduszy Oaktree i Pimco (z USA) i Redefine (RPA).

Aktywnym kupującym jest m.in. notowany na GPW Globalworth. Firma zainwestowała już 0,5 mld euro w biurowce. Globalworth płaci dywidendę dwa razy do roku, w styczniu akcjonariusze dostaną po 0,08 euro na akcję. ar


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA