REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Vantage: Kumulacja sprzedaży i przekazań mieszkań

Wrocławski deweloper w 2019 r. znalazł nabywców na 941 mieszkań, o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej i 9 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r.
Foto: materiały prasowe

Sam IV kwartał okazał się dla spółki najlepszym okresem 2019 r., podpisano wtedy 336 umów, to także o 66 proc. więcej wobec ostatniego kwartału 2018 r.

Deweloper przekazał klientom w zeszłym roku 866 mieszkań, z czego 601 w IV kwartale. W 2018 r. klienci odebrali klucze do 1,23 tys. lokali.

Vantage Development jest w trakcie przejęcia przez fundusz TAG Immobilien. Niemcy są zainteresowani tylko biznesem mieszkaniowym, dlatego trwa wydzielanie działalności komercyjnej (budowa biurowców i obiektów handlowych, grunty pod tego typu projekty) ze struktur spółki.

Główni akcjonariusze Vantage już dawno wykupili udziałowców mniejszościowych, ale utrzymywali dewelopera na GPW. Niemiecki fundusz nie wykorzysta giełdy do rozwoju Vantage, kolejnym krokiem będzie więc delisting. Wartość przejęcia TAG to 85 mln euro (ponad 360 mln zł).

Na macierzystym rynku TAG zarządza portfelem 84 tys. mieszkań, generującym przychody z czynszów rzędu 316 mln euro (1,35 mld zł) rocznie. Plan na Polskę to stworzenie w średnim terminie portfela 8–10 tys. lokali. TAG szacuje, że fundamentem będzie 3,4 tys. z 5,3 tys. mieszkań, jakie we wrocławskim banku ziemi ma Vantage. Zamknięcie transakcji przejęcia spodziewane jest w I kwartale. Niedawno Vantage zabezpieczyło pierwszy grunt w Poznaniu.

Foto: GG Parkiet

Według JLL mieszkania na wynajem instytucjonalny będą w 2020 r. pożądaną przez inwestorów kategorią bezpiecznych aktywów. – Polska jest wprawdzie wciąż niedojrzałym, ale niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla podmiotów, które koncentrują się na inwestowaniu w najem instytucjonalny – ocenia Maximilian Mendel, dyrektor działu inwestycji mieszkaniowych JLL. – Wejście na nasz rynek wiąże się co prawda z większym ryzykiem, ale kompensuje to wyższa stopa kapitalizacji. W krajach Europy Zachodniej nie da się uzyskać 6–8 proc. zwrotu z inwestycji, jaki wciąż jeszcze pozwala osiągnąć inwestowanie w Polsce. Rosnące zainteresowanie najmem młodszych pokoleń i konsekwentnie rosnące czynsze najmu, które od 2014 r. wzrosły o blisko 25 proc., wydają się dostatecznie przekonywać kolejnych graczy – podsumowuje. ar

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA