Budownictwo

Aplisens: Sprzedaż na Wschodzie ostro wyhamowała

Kryzys za naszą wschodnią granicą nie pozostał bez wpływu na wyniki producenta urządzeń pomiarowych. Spółka liczy, że rosnąca sprzedaż w UE oraz w Polsce pozwoli z nawiązką odrobić spadki na rynkach wschodnich.
Foto: GG Parkiet

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. przychody Aplisensu spadły o 6 proc., do 16,7 mln zł. Największy, bo aż 48-proc., spadek sprzedaży miał miejsce na Ukrainie. Ma to związek z konfliktem za naszą wschodnią granicą, który doprowadził do znaczącego pogorszenia warunków prowadzenia biznesu oraz gwałtownego osłabienia ukraińskiej waluty. Łącznie na rynkach WNP zanotowano w I kwartale ponad 18-proc. spadek przychodów w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku. – Zakładamy, że w kolejnych kwartałach sprzedaż na rynkach wschodnich, o ile nie pogłębi się konflikt na Ukrainie, będzie w najgorszym razie na zbliżonym poziomie jak w 2013 r. – powiedział prezes spółki, Adam Żurawski.

Nieznaczny spadek sprzedaży zanotowano także na rynku polskim, gdzie wypracowane obroty były o 6 proc. niższe niż w I kwartale 2013 r. Najlepsze wyniki grupa miała na rynkach UE, gdzie wzrost sprzedaży w okresie od stycznia do marca wyniósł 26,4 proc. w ujęciu rocznym oraz na pozostałych rynkach, gdzie dynamika, licząc rok do roku, sięgnęła 27,3 proc. – Spadek sprzedaży krajowej powinien zostać w kolejnych kwartałach nadrobiony. Powinniśmy do końca roku wyjść na 6–8 proc. plus – zapowiada  prezes. – W UE wzrosty powinny być kontynuowane, zakładamy 20-proc. wzrost w całym roku. Do końca czerwca planujemy uruchomić spółkę w Rumunii. Uważamy, że to bardzo perspektywiczny rynek – dodał.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.