Biznes i sport

Prawdziwa wiosna w sztuce komiksu

Sztuka komiksu już na trwałe zagościła w kalendarzach domów aukcyjnych. Katalogi, w których można znaleźć komiksowych bohaterów, przestały już dziwić, także nad Wisłą. Co będziemy mogli w nich zobaczyć w najbliższych miesiącach?

W domu aukcyjnym Artcurial pod młotek trafią prace Joann Sfar. Ich cena waha się od 8 do 40 tys. euro.

Foto: Archiwum

To domy aukcyjne, dostrzegając olbrzymi potencjał sztuki komiksu, w latach 90. XX wieku zinstytucjonalizowały proces sprzedaży oryginalnych plansz komiksowych – rysunków, które są tworzone na potrzeby ilustracyjnej warstwy komiksów. Od tego czasu ich oferta stale się rozwija, a na rynek wciąż wchodzą nowi gracze. Przeglądając kalendarz aukcyjny na obecny sezon, można śmiało powiedzieć, że ten rok może być pod tym względem rekordowy.

Nowy Jork | Heritage to jeden z największych graczy na tym rynku. Prócz tego, że co tydzień organizuje e-aukcje, to w ramach kalendarza aukcji stacjonarnych zaplanował kilka poświęconych sztuce komiksu oraz animacji. Sezon rozpoczął już w lutym, kiedy podczas dwudniowej aukcji zebrał łącznie 4,3 mln USD. W jej trakcie pod młotek trafiły m.in. praca Franka Millera („Sin City", „Batman: Dark Knight", „Daredevil") czy jednego z pionierów ilustracji komiksowej Jacka Kirby'ego, którego twórczości zostało poświęcone Muzeum otwarte w 2013 r.

Kolejne aukcje przed nami. Pierwsza odbędzie się 15–17 maja, druga 18–19 czerwca. Sporym zainteresowaniem powinna się cieszyć praca autorstwa Herba Trimpe'a i Jacka Abela do komiksu „The Incredible Hulk" #180 (Marvel 1974). Jest to praca historyczna, bo na niej po raz pierwszy pojawił się Wolverine, jeden z aktualnie najbardziej znanych superbohaterów ze stajni wydawnictwa Marvel. Jest tak istotna dla rozwoju komiksu, że magazyn kolekcjonerów „Intelligent Collector" poświęcił jej osobny artykuł. Jej estymacja to 100 tys. USD. W maju będzie też praca Millera do „Batman: The Dark Knight Returns #2", strona 3 (DC, 1986). Warto dodać, że jest to jeden z ważniejszych komiksów w karierze tego autora. Nic więc dziwnego, że okładka do niego podczas ubiegłorocznej aukcji została sprzedana za ponad pół miliona USD.

Prace, które trafią na aukcję w czerwcu, to głównie ręcznie tworzone folie do filmów animowanych, m.in. z Mickey i Minnie Mouse z wytwórni Disney, Tom and Jerry z MGM czy z królikiem Bugsem z Warner Brothers. Pojawią się też prace do animowanej wersji „Alicji w Krainie Czarów" (Disney 1960), „The Charlie Brown and Snoopy Show" (Bill Melendez Studios, 1983) oraz filmu animowanego o przygodach członków zespołu The Beatles, „Yellow Submarine".

Paryż | W sobotę miała miejsce aukcja domu aukcyjnego Christie's, gdzie zamknięcie wartości sprzedaży liczonej tylko po cenach z estymacji przewidywane było na 3 mln euro. A wśród  licytowanych prac można było znaleźć wiele prawdziwych perełek, takich klasyków europejskiego komiksu, jak m.in.: Enki Bilal, Regis Loisel, Morris, William Vance, Hugo Pratt, Milo Manara, Albert Uderzo, Moebius czy Herge.

15 prac Enki Bilala w 2012 r. na specjalnej aukcji domu Artcurial sprzedano za bagatela 1,45 mln euro. Herge jest z kolei autorem najdroższej planszy komiksowej sprzedanej na aukcji. Jego okładka do „Tintin w Ameryce" została sprzedana w 2012 r. za 1,3 mln euro. Morris znany jest szerzej z ilustracji do Lucky Luke, a Albert Uderzo z Asterixa. W ofercie są też prace Grzegorza Rosińskiego (do Szninkla i Thorgala), naszego rodaka tak cenionego na rynku frankofońskim.

Trzy tygodnie po aukcji Christie's, 26 kwietnia kolekcjonerzy spotkają się w domu Artcurial. Ten wystawi pod młotek prace Joann Sfar, znanego i cenionego także w naszym kraju autora tzw. „nowej fali" komiksu franko-belgijskiego, autora serii komiksowych o przygodach profesora Bella oraz „Kota Rabina". Na aukcji znajdzie się łącznie 31 prac z estymacjami od 8 tys. do 40 tys. euro.

Praga | Czeski dom aukcyjny ACB w lutym w ofercie miał m.in. dwie prace Kaji Saudka, guru komiksu nad Wełtawą, który doczekał się nawet własnego muzeum w stolicy tego kraju. Jednak w wyniku protestu rodziny i niejasnego statusu prawnego jednego z dzieł nie doszło do jego licytacji. Chodziło o pełny komplet ilustracji do bodajże najgłośniejszego czeskiego komiks „Muriel a andelé" wycenionego na 5,9 mln koron czeskich, czyli 885 tys. zł.

Warszawa | W końcu i w Polsce zaczęliśmy się zajmować  profesjonalną sprzedażą prac autorów komiksowych. Z jednej strony za sprawą sprzedaży internetowej przez ArtKomiks, z drugiej przez ofertę aukcyjną Desy Unicum, z trzeciej w końcu przez ofertę inwestycyjną Wealth Solutions. Po lutowej aukcji Desy, w ramach której sprzedano prace za ćwierć miliona złotych, dom aukcyjny zapowiedział na ten rok dwa kolejne tego typu wydarzenia. Pierwsza aukcja odbędzie się 15 maja, a druga jesienią.

Czego możemy się spodziewać po krajowych aukcjach? Wciąż nie wiadomo. Ale sięgając po katalog prac z pierwszej aukcji, wydaje się, że nie zabraknie klasyków: prac do Klossa Mieczysława Wiśniewskiego, Janusza Christy do Kajko i Kokosza czy Tadeusza Baranowskiego, a według zapowiedzi organizatora ma się pojawić też kilka niespodzianek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.