Biznes i sport

HTC One M8: kumpel długodystansowiec

Premiera HTC One M8 zakończyła tegoroczny maraton „remake'ów" na rynku smartfonów. Następca nagradzanego modelu może być zapamiętany jako klasyczny: łączy estetykę z trwałością.

Urządzenie ma się pojawić w sklepach 4 kwietnia i kosztować 2749 zł w sprzedaży detalicznej. Cena multietui ma się wahać w granicach 150–200 zł.

Foto: GG Parkiet

Pokazany w Polsce w poniedziałek HTC One M8 to odpowiedź na modele konkurencji z najwyższej półki (także cenowej). Jego główne wyróżniki to wzornictwo (aluminiowa obudowa), dobrej jakości aparat fotograficzny i odtwarzacz dźwięku. Serię nazwano M8 ponoć od numeru matrycy, ale „mate" to po angielsku kumpel. W tym przypadku dzięki obiecywanej wydajności – długodystansowy.

M8 to kontynuacja wielokrotnie nagradzanej przez fachowców i konsumentów wersji HTC One. Parametrami technicznymi niewiele się od poprzednika różni (podobnie zresztą jak Samsung Galaxy S5 od starszego brata). 4,7-calowy ekran zastąpił 5-calowy, zapobiegające zarysowaniom Gorilla Glass nieznacznie dopracowano, a z racji obudowy i większej baterii terminal jest cięższy niż poprzednik o 17 g i waży 160 g. Zmieniło się serce smartfona. Procesor Snapdragon (2,3 GHz) ma poprawić efektywność tajwańskiego produktu. Wydajność stała się problemem jeszcze na etapie testów urządzenia. HTC wybrał bowiem inny program testowy niż konkurenci. Ponieważ wyniki były zaskakująco dobre, to nie obyło się bez podejrzeń o nierzetelność. HTC bronił się, twierdząc, że badania miały unaocznić obecność tzw. trybu wysokiej wydajności zastosowanego w nowym urządzeniu. Wydajność tę da się zwiększyć także w kilku modelach smartfonów – głównie koreańskiego Samsunga. Jednak dla ochrony baterii funkcja jest skrzętnie ukrywana. W HTC dostępna jest w ustawieniach. Z drugiej strony M8 można też przestawić na tryb energooszczędny, w którym działa tylko kilka funkcji sprzętu, ale bateria przetrwa dłużej. Producent podaje, że w tym trybie przy akumulatorze naładowanym w 10 proc. telefon działać będzie do 30 godzin. Bateria w urządzeniu jest niewymienialna i z poziomu użytkownika w zasadzie nie ma do niej dostępu, dlatego podwójnie ważna jest jej niezawodność i wydajność. Niespotykana pamięć M8, rozbudowana poprzez karty microSD może pomieścić ponad 200 GB danych. Dwa obiektywy aparatu umożliwiają robienie zdjęć wysokiej jakości przy różnym oświetleniu, a całe oprogramowanie pozwala na wstępną obróbkę zdjęć z poziomu telefonu.

W poniedziałek M8 odziany był w Dot-View. Okładki nie ma w zestawie, a szkoda. Pozwala odbierać połączenia oraz bez włączania i wyjmowania M8 z etui pozwala sprawdzić m.in. godzinę i temperaturę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.