Biura maklerskie

Brokerzy z PKO BP znokautowali rywali

To był teatr jednego aktora. Bezdyskusyjnym liderem rynku akcji w październiku okazało się BM PKO BP. Używając terminologii bokserskiej, można mówić o prawdziwym nokaucie, po którym przeciwnikom ciężko będzie się już podnieść.
Foto: Bloomberg

W ubiegłym miesiącu BM PKO BP przeprowadziło transakcje na kwotę prawie 9,67 mld zł. Dało to firmie aż 12,82 proc. udziałów w rynku. Reszta stawki, włącznie z zagranicznymi brokerami, o takim wyniku mogła tylko pomarzyć. Drugi w zestawieniu JP Morgan obrócił akcjami na kwotę prawie 5 mld zł, zdobywając tym samym 6,63 proc. udziałów. Podium uzupełnił tym razem Merrill Lynch z wynikiem 4,84 mld zł i udziałem na poziomie 6,42 proc.

Październikowe wyniki są przede wszystkim pokłosiem oferty Allegro. To właśnie na akcjach tej spółki od pierwszego dnia notowań koncentrowała się uwaga inwestorów. Statystyki pokazują, że skorzystali przede wszystkim na tym zagraniczni brokerzy oraz właśnie BM PKO BP, które jest największym wygranym. Broker już w dniu debiutu Allegro mógł świętować triumf. Wtedy to miał on około 25 proc. udziałów w obrotach na rynku akcji, a przecież obroty tego dnia wyniosły ponad 5 mld zł, czyli zbliżyły się do historycznego rekordu naszego rynku. Jak usłyszeliśmy w BM PKO BP, dużą w tym zasługę mieli inwestorzy zagraniczni, ale także i inwestorzy indywidualni.

Patrząc na udział brokerów w obrocie akcjami, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ubiegły miesiąc i właśnie oferta Allegro zmobilizowały przede wszystkim zagranicznych inwestorów. W poprzednich miesiącach w czołówce zestawienia mieliśmy lokalnych brokerów, którzy czerpali w dużej mierze z większej aktywności inwestorów indywidualnych. Tym razem odgrywali oni epizodyczne role. Po BM PKO BP kolejny z polskich brokerów znalazł się dopiero na ósmym miejscu październikowego zestawienia. Mowa o Santander BM. Przed nim oprócz wspomnianej wcześniej pierwszej trójki były jeszcze takie firmy jak: Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wood & Company oraz UBS.

Foto: GG Parkiet

Październikowy nokaut w wykonaniu BM PKO BP sprawił, że w wyścigu o pozycję lidera rynku maklerskiego w tym roku broker ustawił się na pole position. W ciągu dziesięciu miesięcy rywalizacji zrealizował on transakcje o wartości 41,9 mld zł i zdobył 9,03 proc. udziałów. Liderowi może zagrozić już chyba tylko Merrill Lynch, który do tej pory przeprowadził transakcje na kwotę prawie 37,6 mld zł i ma 8,13 proc. udziałów w rywalizacji. Przewaga BM PKO BP wydaje się być jednak dość wyraźna i jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to właśnie firma dowodzona przez Grzegorza Zawadę będzie na koniec roku święcić triumf.

Oferta Allegro sprawiła także, że październik był rekordowy, jeśli chodzi o średnie dzienne obroty na GPW. Wyniosły one aż 1,71 mld zł. Poprzedni rekord to 1,26 mld zł. PRT

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.