REKLAMA
REKLAMA

Biura maklerskie

Detaliści wciąż bierni

Inwestorzy indywidualni nie kwapią się do większej aktywności na warszawskim rynku akcji. Wiele wskazuje na to, że udział tej grupy w obrotach w I półroczu 2019 r. był zbliżony do poziomów obserwowanych w 2018 r.
Foto: Adobestock

Wtedy zarówno w pierwszej, jak i drugiej połowie roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za 12 proc. obrotu na rynku akcji, co jest historycznym minimum, od kiedy GPW publikuje statystyki.

O postawie inwestorów indywidualnych najlepiej świadczą statystyki, które dotyczą obsługujących ich domów maklerskich. BM ING Banku Śląskiego, który od jakiegoś czasu obsługuje wyłącznie klientów detalicznych, pośredniczył w I półroczu w transakcjach na kwotę 3,3 mld zł. Instytucji tej praktycznie udało się powtórzyć wyniki z I i II półrocza 2018 r. Biorąc pod uwagę, że łączne obroty na GPW w I półroczu spadły względem tych z 2018 r. o około 5 proc. (zarówno w stosunku do I, jak i II półrocza), brokerowi udało się nawet nieznacznie zwiększyć udziały rynkowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA