Prezes X-Trade Brokers: Najpierw RPA, a później kolejny rynek

#PROSTOzPARKIETU. Omar Arnaout, prezes X-Trade Brokers: w 2020 r.: chcemy być obecni na czterech kontynentach.

Publikacja: 18.02.2020 15:41

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Omar Arnaout, prezes X-Trade Brokers

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Omar Arnaout, prezes X-Trade Brokers

Foto: parkiet.com

Patrząc na wasz wynik finansowy za cały 2019 r. i porównując go z tym z 2018 r., można powiedzieć, że ubiegły rok był dla XTB wymagający. Z drugiej strony rzuca się w oczy wyraźna poprawa wyników w IV kwartale. Co stało za udaną końcówką roku?

Przed interwencją produktową na rynku byliśmy świadomi dwóch rzeczy. Liczyliśmy się z tym, że w momencie znaczącego obniżenia dźwigni przełoży się to na nasz wynik, będzie także widoczna migracja części inwestorów do podmiotów spoza UE. To się sprawdziło. Przed interwencją mieliśmy około 18 tys. aktywnych klientów. Po tym wydarzeniu było ich około 13 tys. Był to więc olbrzymi spadek. Pocieszające jest jednak to, że w styczniu tego roku liczba aktywnych klientów wzrosła już do 24 tys. W ciągu 18 miesięcy zanotowaliśmy tutaj wzrost o prawie 100 proc. Udało się także zwiększyć liczbę nowych rachunków, które pozyskujemy z miesiąca na miesiąc. Wzrost liczby aktywnych klientów przełożył się natomiast na nasz wynik. Z drugiej strony sprzyjała nam też sytuacja rynkowa.

A co z regulacjami? KNF otworzyła przecież furtkę dla inwestorów, którzy chcą handlować z wyższą dźwignią, wprowadzając status klienta doświadczonego. To też wam pomogło?

Na pewno ten element też nam pomógł. Przede wszystkim cieszymy się, że KNF jest świadoma problemu migracji klientów do brokerów nieregulowanych. Dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez KNF w dużej mierze udało zatrzymać się tę migrację. To oczywiście też miało pozytywny wpływ na nasz polski oddział. Proszę jednak pamiętać, że my jesteśmy jednak brokerem międzynarodowym. Z punktu widzenia globalnego nie miało to więc aż tak dużego znaczenia.

Ilu waszych klientów skorzystało ze statusu klienta doświadczonego?

Nie chcę zdradzać konkretnych liczb, natomiast mogę powiedzieć, że jest to mniejsza liczba niż moglibyśmy się spodziewać.

Wspomniał pan o wzroście liczby nowych rachunków i o nowych klientach. Skąd ten ruch? Jest to efekt skuteczniejszego marketingu?

Tych powodów jest bardzo dużo. Nastawienie firmy jest takie, że staramy się być lepsi niż w poprzednim miesiącu. To dotyczy praktycznie wszystkiego, co robimy. Na pewno pomogły nam jednak bardziej zoptymalizowane procesy sprzedażowe, obsługa klienta na światowym poziomie, a także zoptymalizowane działania marketingowe.

Co się za nimi kryje?

W tej chwili zdecydowana większość naszych decyzji nie opiera się na tym, że nam się coś wydaje. Teraz bazują one na liczbach i faktach. Jest więc coraz więcej analiz. W naszym dziale IT mamy osobny zespół, który zajmuje się hurtownią danych i sztuczną inteligencją i dzięki pracy tego zespołu jesteśmy w stanie podejmować lepsze decyzje.

Bardziej decydują więc algorytmy niż człowiek?

Dokładnie tak, i dotyczy to nie tylko samego marketingu. Naszą przewagą jest to, że jesteśmy firmą technologiczną. Zatrudniamy ponad 100 informatyków. Zmiany, które zachodzą w XTB, wyglądają zupełnie inaczej niż u innych brokerów. Z miesiąca na miesiąc wprowadzamy kolejne rozwiązania czy to w naszej ofercie, czy też w platformie transakcyjnej.

W 2019 r. zarobiliście prawie 58 mln zł. Kiedy wchodziliście na giełdę, była mowa o tym, że XTB będzie spółką dywidendową. W ostatnich latach różnie z tym bywało. A jakie są plany na ten rok?

Nasza polityka dywidendowa zakłada, że chcielibyśmy wypłacać 50–100 proc. jednostkowego zysku netto. Rozmowy na ten temat jeszcze się nie odbyły i żadne decyzje nie zapadły, ale mam nadzieję, że będziemy trzymać się naszej polityki dywidendowej.

Porozmawiajmy teraz o planach na ten rok. Dalej zamierzacie rozwijać biznes związany z rynkiem akcji?

Jeśli chodzi o rynek akcji, to w ciągu 12 miesięcy zanotowaliśmy wzrost obrotów o około 150 proc. To, co jest ciekawe, to fakt, że od kilku miesięcy nie prowadzimy już żadnej większej aktywności marketingowej dotyczącej produktu giełdowego. Mimo wszystko obroty znacząco rosną. Klienci doceniają naszą ofertę. Często jest ona polecana przez kogoś z rodziny albo znajomego. Mamy bowiem bardzo atrakcyjną ofertę cenową, dajemy dostęp do akcji 16 największych giełd z całego świata, do tego dochodzą też olbrzymie zasoby analityczne czy atrakcyjna platforma transakcyjna.

A jakie są plany produktowe na ten rok?

Nie chciałbym odpowiadać na to pytanie wprost. Mogę natomiast powiedzieć, że jeśli chodzi o plany rozwojowe, to są one bardzo mocno sprecyzowane co najmniej na najbliższe 12 miesięcy albo i dłużej. Są one ambitne, zmian będzie sporo i mam nadzieję, że przypadną one do gustu naszym klientom. Im bliżej będziemy końca 2020 r., tym o większej ilości zmian będę mógł powiedzieć.

Te zmiany będą dotyczyły podstawowego biznesu, czyli rynku CFD, czy innych obszarów?

Zmiany dotyczą tych kierunków, w których już działamy. Chcemy być jeszcze lepsi w tym, co obecnie robimy.

Co z ekspansją zagraniczną? Ten temat też często się przewija, kiedy jest mowa o XTB.

W ostatnich latach naszym priorytetem była optymalizacja działań zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej. Na pewno jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy rozwinąć i na pewno będziemy to robili. Z drugiej strony musimy być również świadomi tego, że w tej chwili około 30 proc. naszych nowych klientów pochodzi spoza UE. Jesteśmy firmą międzynarodową, prowadzimy rachunki dla klientów z ponad 150 krajów, chociaż nie mamy tam swoich oddziałów. Nie ukrywam natomiast, że chcielibyśmy wrócić do tego, z czego byliśmy znani w poprzednich latach czyli do ekspansji zagranicznej. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch–trzech miesięcy będziemy mogli rozpocząć działalność w RPA. Nie będziemy więc już tylko brokerem europejskim i południowoamerykańskim, ale również afrykańskim. Na początek chcemy zacząć działalność w samej RPA, na wzór tego, jak zrobiliśmy to w Chile. Kiedy nauczymy się, jak prowadzić biznes na tamtym kontynencie, nasze plany rozwojowe będą zdecydowanie większe. Aplikowaliśmy o jeszcze jedną licencję, ale na razie nie chcę zdradzać, o jakim kierunku jest mowa. Liczę jednak, że do lipca–sierpnia będziemy mieli kolejną licencję i to otworzy nam drogę na kolejny rynek. W 2020 r. chcemy być obecni na czterech kon¬tynentach. PRT

Biura maklerskie
W XTB można obserwować już innych inwestorów
Biura maklerskie
Marcin Wlazło, BM Pekao: Stawiamy na długoterminowy wzrost
Biura maklerskie
Konferencja IDM. Znów padły piękne słowa. Czas na czyny
Biura maklerskie
Goldman Sachs wciąż kluczowym graczem na GPW
Biura maklerskie
Saxo Bank: więcej klientów, mniejszy zysk
Biura maklerskie
BM Banku Handlowego wierzy nadal w instytucje