REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nowe regulacje fiskalne skłaniają przedsiębiorców do faktoringu

Po trzech kwartałach wartość udzielonego finansowania przez firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów sięga blisko połowy wartości kredytów, które w tym czasie zaciągnęły przedsiębiorstwa.
Foto: Adobestock

W ciągu dziewięciu miesięcy firmy należące do PZF sfinansowały faktury o łącznej wartości 132,1 mld zł. To wzrost o 17,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Dla porównania w tym samym czasie, wg danych NBP, wartość kredytów zaciągniętych przez firmy wyniosła 271 mld zł. – To pokazuje rosnącą popularność faktoringu. W rzeczywistości faktorzy przekazali na konta przedsiębiorców więcej niż połowę kwoty wypłaconej w kredytach, bo liczba 132 mld pochodzi od faktorów zrzeszonych w PZF, tymczasem znacząca część branży działa poza strukturami organizacji – podkreśla Bartosz Widomski, dyrektor sprzedaży eFaktor.

Usługami faktoringowymi najbardziej zainteresowane są dziś firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Są też faktorzy, którzy nie boją się finansować bardziej ryzykownych branż jak budowlanka czy transport. Po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. – Koniec roku to w firmach tradycyjnie pogoń za jak najlepszym wynikiem finansowym w grudniu, który poprawi wskaźniki za cały rok. Wpływy na konto są więc bardzo oczekiwane. Widzimy to po rosnącej liczbie zapytań o możliwość faktorowania należności – komentuje Piotr Gąsiorowski, prezes eFaktor. Jego zdaniem dynamika wzrostu udzielonego finansowania branży faktoringowej za cały rok wyniesie około 15 proc., choć może to być nawet więcej. – Wynika to z faktu, że coraz więcej firm zaczyna traktować faktoring nie jako doraźną pomoc i ratunek dla płynności finansowej, ale świadomy model biznesowy na czas ożywienia gospodarczego – zauważa Gąsiorowski. – Ma to miejsce szczególnie w branżach, gdzie na zapłatę od kontrahenta czeka się długo, ale wysoka marżowość usług czy produkcji pozwala na korzystanie z faktoringu – twierdzi prezes eFaktor.

Według Gąsiorowskiego w przyszłym roku finansami przedsiębiorców może zachwiać wprowadzenie podzielonej płatności VAT (tzw. split payment), która w wielu przypadkach zwiększy czas oczekiwania przedsiębiorców na należne im pieniądze. – To oczywiście wpłynie na ich potrzeby związane z zewnętrznym finansowaniem – przyznaje Gąsiorowski.

Spośród branżowych spółek notowanych na GPW w tym roku najlepiej radzi sobie Pragma Faktoring, należąca do grupy Pragma Inkaso. Spółka kładzie obecnie nacisk na rozwój internetowych platform, które automatyzują proces uzyskania finansowania. paan


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA