Banki

Nowy prezes Polskich ePłatności

Jarosław Mikos pokieruje firmą, która specjalizuje się w procesowaniu płatności bezgotówkowych i jest jednym z największych graczy na polskim rynku.
Foto: materiały prasowe

Jarosław Mikos został powołany przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa zarządu Polskich ePłatności. Zastąpi na tym stanowisku Janusz Diemko, który złożył rezygnację z pełnienia swojej funkcji po półtorarocznym jej sprawowaniu. Do głównych celów jego misji należały rozbudowa sieci terminali płatniczych oraz konsolidacja rynku.

Należąca do Innovy Capital spółka przekonuje, że cele, które akcjonariusze postawili przed Januszem Diemko, zostały osiągnięte - firma znacząco powiększyła sieć terminali oraz niedawno przejęła biznes płatności elektronicznych od spółki Kolporter. W rezultacie, skala biznesu PeP uległa niemal podwojeniu. Diemko przechodzi do rady nadzorczej PeP. Firma ma ponad 65 tys. terminali płatniczych na polskim rynku liczącym 570 tys. terminali, co daje 130-proc. udział. Rywalizujemy o trzecie miejsce z Elavonem i Pekao, mającymi 50-70 tys. terminali. Liderem jest eService mający ponad 150 tys., druga jest First Data mająca 115 tys. terminali.

- Bardzo doceniamy efekty pracy Janusza, który dołączając do firmy i rozpoczynając szeroką ekspansję spółki na rynku usług płatniczych, zbudował solidne fundamenty dla kolejnego etapu rozwoju tego biznesu. Był to już kolejny raz w jego karierze, kiedy Janusz prowadził spółkę dla funduszu Innova Capital – mówi Krzysztof Kulig, senior partner w Innova Capital, nadzorujący inwestycję funduszu w PeP.

W następnym etapie rozwoju Polskich ePłatności chce poszerzyć ofertę produktową m.in. o działalność w obszarze płatności dla e-commerce. - Prace w tym zakresie są mocno zaawansowane. Jestem przekonany, że kompetencje merytoryczne Jarka Mikosa, zdolność budowania sprawnych, szybko rosnących organizacji oraz zrozumienie rynku e-commerce wyniesione z WP pozwolą nam przenieść firmę na kolejny poziom jej rozwoju – dodaje Janusz Bober, szef rady nadzorczej Polskie ePłatności.

Jarosław Mikos pracował m.in. w Deloitte & Touche, w Coopers & Lybrand, PwC. Od 2000 r. związany z Energis Polska, najpierw, jako członek zarządu odpowiedzialny za rozwój biznesu, potem, jako CFO a od 2002 roku CEO. W 2005 roku doprowadził do połączenia Energis Polska z GTS Polska, w której to spółce pozostał prezesem zarządu. W latach 2006-2010 prowadził własną działalność inwestycyjną. W latach 2011-2013 był prezesem Magna Polonia, a od 2013 do 2017 związany z Grupą Wirtualna Polska, jako szef rady nadzorczej oddelegowany do nadzoru nad zarządem.


Wideo komentarz