REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble zainteresowany aktywami Idea Banku

Banki Leszka Czarneckiego mogą przeprowadzić ze sobą transakcję, ale zielone światło musi do tego dać nadzór. Czy cena w takiej transakcji byłaby rynkowa?
Foto: parkiet.com

- Nadal bylibyśmy zainteresowani aktywami leasingowymi Idea Banku. Rozmawiamy trójstronnie. Trzecią stroną jest nadzór – mówi Artur Klimczak, prezes Getin Noble Banku.

Główny powód tej potencjalnej transakcji to duże niedobory kapitałowe Idei wynoszące 1,2-1,3 mld zł. Ten mniejszy z dwójki banków Leszka Czarneckiego nie pozyskał inwestora i w ramach planu poprawy wskaźników kapitałowych rozważa cięcie bilansu o połowę poprzez sprzedaż portfela leasingowego (skutkowałoby to zmniejszeniem aktywów ważonych ryzykiem). Jest on wart 8,7 mld zł, czyli stanowi połowę należności od klientów Idei. – Wygląda on dobrze, ale należałoby się dokładnie mu przyjrzeć, ważna byłaby cena. Nic nie jest przesądzone – mówił dwa miesiące temu prezes Klimczak.

- Mam nadzieję, że niedługo się to wyjaśni, ale trudno powiedzieć, bo zależy to od rzeczy, na które nie mamy wpływu. Jeśli plan naprawy składa jeden czy drugi bank, tego typu transakcje powinny być omawiane z nadzorem – odpowiada teraz prezes Getin Noble. Chodzi o plan postępowania naprawczego, który realizują Getin i Idea. Ten pierwszy złożył nowy plan w październiku, czeka na jego zatwierdzenie przez KNF. Noble Bank liczy, że decyzja KNF w sprawie planu naprawy zapadnie do końca tego roku, albo na początku przyszłego roku.

- Aby transakcja przejęcia aktywów leasingowych miała sens, musiałaby być ona znacząca, nie chodzi o to, żeby kupić „tylko troszkę" – mówi Klimczak.

Problemem w tej transakcji może być cena, jak zwykle w przypadku, gdy transakcji dokonują między sobą podmioty kontrolowane przez tego samego akcjonariusza. Idea Bank, chcąc uzyskać pozytywny wpływ transakcji na współczynniki kapitałowe, musiałaby sprzedać portfel leasingowy po odpowiednio wysokiej cenie, prawdopodobnie równej wartości księgowej, aby nie doszło do istotnego obniżenia i tak niskich już kapitałów. Nie wiadomo jednak czy cena ta byłaby konkurencyjna i rynkowa – jeśli tak, to prawdopodobnie skusiłaby też inne podmioty z rynku, nie tylko Getin Noble Bank powiązany kapitałowo i przez osobę Leszka Czarneckiego. Prezes Klimczak zaznacza, że nie wie czy są inne podmioty mogące być zainteresowane portfelem leasingowym Idea Banku.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA