Banki

Bardzo dobry rok PKO BP nie oznacza jeszcze powrotu do wypłaty dywidend

Lider polskiego sektora bankowego wyraźnie poprawia wyniki, ale losy podziału zysku z akcjonariuszami wciąż się ważą. Bank liczy, że będzie to możliwe, ale potrzeba do tego poluzowania wymogów przez nadzorcę.
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

– Zawsze chcieliśmy dywidendę wypłacać, tym bardziej że współczynniki kapitałowe naszego banku są bardzo dobre i wysokie. To wskazuje, że moglibyśmy dzielić się z akcjonariuszami zyskiem. Oczywiście nasza decyzja i rekomendacja będzie zgodna z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Piotr Mazur, wiceprezes PKO BP.

Jeśli nie dywidenda, to...?

Ten rok jest trzecim z rzędu, w którym największy bank w Polsce nie wypłacił dywidendy. Powodem są podwyższane przez KNF wymogi kapitałowe, które banki muszą spełnić, aby móc dzielić się zyskiem. Pierwotna przyczyna to wzrost kursu franka i ryzyko związane z hipotekami walutowymi – te w portfelu kredytowym PKO BP stanowią ok. 14,5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz