REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank: Tobiasz Bury odchodzi

Tobiasz Bury złożył w środę rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Idea Banku ze skutkiem na dzień złożenia rezygnacji. Przyczyn nie podano. Kierował bankiem od października ubiegłego roku, gdy zastąpił Jarosława Augustyniaka, wieloletniego prezesa i współtwórcę banku. W zarządzie zasiadał od stycznia 2017 r., od czerwca 2017 r. był wiceprezesem.

Jerzy Pruski pokieruje Idea Bankiem.

Foto: materiały prasowe

Rada nadzorcza powołała Jerzego Pruskiego na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa. Od lutego 2017 r. był wiceprezesem Getin Noble Banku (złożył właśnie rezygnację), innej instytucji kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. To znający dobrze aspekty regulacyjne i wymogi KNF doświadczony menedżer, były prezes PKO BP, członek Rady Polityki Pieniężnej, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i zastępca prezesa NBP.

Od początku roku kurs akcji Idea Banku spadł aż o 87 proc. i znajduje się na historycznych minimach w okolicach 3 zł. Cały bank wyceniany jest na zaledwie 235 mln zł, co również wskazuje na ostrożność inwestorów. Problemem Idea Banku są nie tylko słabsze wyniki i niedobory kapitałowe, ale głównie uwikłanie w dystrybucję obligacji GetBacku (w konsorcjum z Polskim Domem Maklerskim). W październiku UOKiK wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania przez Idea Bank praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Na bank ten wpłynęło ponad 250 skarg, z których wynika, że podczas oferowania obligacji GetBacku jego pracownicy mogli wprowadzać konsumentów w błąd oraz dopuszczać się nieuczciwej sprzedaży. Sprawę wyjaśnia też KNF. W listopadzie może zostać podana decyzja o rozważanym połączeniu Getin Noble z Idea Bankiem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA