REKLAMA
REKLAMA

Banki

Polskie banki najsilniejsze w Europie. PKO BP i Pekao pomoże to w podziale zysku

Polskie banki znalazły się w czołówce stress-testów rozpoczętych wiosną tego roku przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) na podstawie danych z końca 2017 r. Badanie objęło 48 największych kredytodawców w Europie i dotyczyło dwóch scenariuszy makroekonomicznych: bazowego i skrajnego.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Foto: GG Parkiet

Biorąc pod uwagę jak najmniejszą zmienność wskaźnika kapitału Tier 1 w scenariuszu skrajnym najlepiej wypadł PKO BP, lider polskiego sektora bankowego. Współczynnik ten byłby w 2020 r. na poziomie 15,62 proc. (biorąc pod uwagę wskaźnik tzw. fully loaded, czyli uwzględniający pełny efekt wdrożenia nowego standardu rachunkowości IFRS 9 dotyczącego ujmowania rezerw kredytowych). Jak na scenariusz skrajny, zakładający spadek PKB o 1,3 proc. w 2019 r. oraz m.in. wzrost stopy bezrobocia do 9,2 proc. i spadek cen aktywów, to niewielka zmiana – na koniec 2017 r. współczynnik Tier 1 PKO BP wynosił 16,50 proc. (skorygowany o zmiany w raportowaniu na 2017 r. wyniósłby 15,91 proc.).

Pekao znalazł się na trzecim miejscu (drugi był hiszpański Santander, właściciel trzeciego co do wielkości aktywów banku w Polsce). W przypadku Pekao w 2020 r. w scenariuszu skrajnym współczynnik kapitału Tier 1 zmalałby do 14,55 proc. (w przypadku fully loaded). Na koniec 2017 r. jego współczynnik wyniósł 16,43 proc. (a przekształcony 15,99 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA