REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki redukują sieć, dostosowując się do klientów i szukając oszczędności

Zmniejszając liczbę oddziałów, kredytodawcy nie tylko reagują na rosnącą popularność bankowości elektronicznej, ale też starają się zmniejszyć koszty w obliczu niższej niż kiedyś rentowności. To w najbliższych latach się nie zmieni.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Mimo systematycznego wzrostu skali działania polski sektor bankowy zmniejsza liczbę placówek bankowych, a co za tym idzie – także pracowników. Banki mają jednak ku temu poważne przesłanki.

Ubywa oddziałów i etatów

W latach 2011–2017 aktywa sektora rosły średniorocznie po 7,5 proc., głównie za sprawą puchnącego portfela kredytów. Towarzyszy temu zmniejszanie liczby oddziałów. Od początku 2013 r. do końca 2017 r. ubyło łącznie blisko 2,1 tys. placówek (oddziałów, filii i przedstawicielstw), czyli 13,4 proc. (średnio o 2,7 proc. rocznie). Tylko w pierwszym półroczu tego roku zamknięto kolejnych 91 placówek i obecnie jest ich 13,28 tys.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA