REKLAMA
REKLAMA

Banki

Dywidendy banków. Jedna trzecia zysków trafiła do akcjonariuszy

Banki komercyjne, które odnotowały w 2017 r. dodatni wynik finansowy, pozostawiły 54,7 proc. zysków, czyli 7,3 mld zł.
Foto: Bloomberg

W formie dywidendy wypłaciły (bądź dopiero wypłacą) 33,7 proc. zysku za 2017 r., czyli 4,5 mld zł – podaje Komisja Nadzoru Finansowego. Pozostałe 11,6 proc. zysku wypracowanego w 2017 r., czyli 1,6 mld zł, nie rozdysponowano. Dla porównania z zysku za 2016 r. wypłacono tylko 23 proc.

W tym roku dziewięć banków wypłaciło dywidendy (w tym jeden z nierozdysponowanego zysku z 2016 r.). Za wspomnianą kwotę 4,5 mld zł odpowiadają banki giełdowe: Pekao (2,07 mld zł), PKO BP (0,69 mld zł), Handlowy (0,54 mld zł), ING Bank Śląski (0,42 mld zł), mBank (0,22 mld zł) oraz Santander Bank Polska (0,31 mld zł), który wypłacił dywidendę z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych. Łącznie giełdowe banki wypłaciły 4,25 mld zł, czyli te nienotowane odpowiadają jedynie za 0,25 mld zł wypłaconych w sektorze tegorocznych dywidend.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA