REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank Millennium: Wreszcie rusza pozew zbiorowy

Po ponad pięciu latach ustalania składu grupy wreszcie ruszy pod względem merytorycznym pozew zbiorowy frankowiczów przeciwko Millennium.
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoznał 27 sierpnia zażalenia złożone przez miejskiego rzecznika konsumentów w Olsztynie i banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące składu grupy. Jest ono prawomocne, co oznacza, że skład grupy został ustalony. Po przekazaniu akt sprawy do Sądu Okręgowego w Warszawie zostanie nadany jej dalszy bieg. Pozew został złożony już w czerwcu 2014 r., ale problemem było utworzenie spójnej grupy, pojawiały się także przeszkody proceduralne. Skłoniło to na początku 2018 r. klientów do domagania się odszkodowania za przewlekłość postępowania w sprawie pozwu zbiorowego.

Spór dotyczy 3288 umów kredytowych. Ponieważ w wielu umowach kredytobiorcami są dwie osoby (małżeństwa), w skład grupy wchodzi 5350 osób. Powództwo jest ograniczone do ustalenia odpowiedzialności Banku Millennium, a w takich sprawach nie wskazuje się wartości roszczeń członków grupy. Dla potrzeb formalnych powód wskazuje natomiast wartość przedmiotu sporu, który w tym przypadku wynosi 146 mln zł. Millennium ma hipoteki frankowe warte łącznie 15 mld zł (w tym 1 mld zł przejęte niedawno wraz z EuroBankiem), co stanowi 21,9 proc. jego całego portfela kredytowego brutto. To jeden z największych udziałów na rynku, podobny jest w Getin Noble, który ma takie hipoteki warte niecałe 10 mld zł. W Millennium wszystkie tego typu kredyty to umowy indeksowane do waluty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA