Banki

Wyniki stress testów tylko w KNF

Pod koniec stycznia Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) rozpoczął badanie największych banków w Europie.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

Foto: materiały prasowe

Tzw. stress testy, czyli poddanie ich próbie warunków skrajnych, dotyczą także dwóch największych polskich banków – PKO BP i Pekao. Wyniki pozwolą oszacować, jakie jest ryzyko niewypłacalności w przypadku załamania gospodarki, i ocenić odporność na scenariusze szokowe.

Jednak Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, podobnie jak w poprzednich latach, korzysta z okazji i przeprowadza stress testy dla wszystkich banków komercyjnych w Polsce. Jak informuje biuro prasowe KNF, w tym roku badanie oparte jest na metodologii i arkuszach sprawozdawczych przygotowanych przez EBA, a także scenariuszach makroekonomicznych dostarczonych przez ESRB (Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego, organ UE sprawujący nadzór makroostrożnościowy). Tegoroczne badanie rozpoczęło się wraz z badaniem EBA i wszystkie założenia dotyczące stress testów są wspólne z założeniami EBA. Banki muszą się uzbroić w cierpliwość, bo publikacja wyników przez EBA planowana jest na 2 listopada.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz