REKLAMA
REKLAMA

Banki

BNP Paribas bez bufora frankowego. Co z Santanderem?

KNF zdecydowała o zwolnieniu BNP Paribas BP z obowiązku utrzymywania bufora kapitałowego na zabezpieczenie ryzyka wynikającego z hipotek walutowych.
Foto: parkiet.com
Foto: GG Parkiet

Pierwotnie bufory te zostały narzucone przez KNF na banki mające kredyty tego typu jesienią 2015 r. (później co rok nadzór je korygował, najczęściej w dół, wraz z malejącą wartością i udziałem tych hipotek w bilansach banków). W przypadku BNP Paribas bufory te nie były wysokie, ostatnio wynosiły 0,27 pkt proc. dla współczynnika kapitału Tier 1 i 0,36 pkt proc. dla łącznego współczynnika kapitałowego TCR. Zwolnienie z buforów oznacza, że nie będzie musiał utrzymywać dodatkowego kapitału w wysokości blisko 230 mln zł dla współczynnika Tier 1 i 300 mln zł dla TCR (na koniec marca bank miał łącznie 12,2 mld zł funduszy własnych, współczynnik Tier 1 wyniósł 12,3 proc., a TCR 14,6 proc.). Powodem decyzji jest zmniejszenie udziału walutowych kredytów mieszkaniowych w portfelu kredytowym brutto poniżej 10 proc., na koniec 2018 r. wynosił 6,8 proc. Nowe hipoteki walutowe nie są udzielane, sytuacja klientów dzięki silnemu rynkowi pracy i ujemnym stopom w Szwajcarii jest dobra, więc nie ma problemów z ich spłatą, część jest nawet spłacana przed czasem. Liczony we frankach portfel hipotek maleje rocznie w sektorze po około 8 proc., ale BNP Paribas w skokowym zmniejszeniu udziału w portfelu pomogło przeprowadzone jesienią 2018 r. przejęcie podstawowej części Raiffeisen Polbanku. Analogiczną transakcję wykonał również Santander Bank Polska, który przejął w tym samym czasie wydzieloną część detaliczną Deutsche Banku Polska, co także pozwoliło mu zmniejszyć udział walutowych hipotek poniżej 10 proc. (do około 7,5 proc.). Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" Santander ani inne banki nie informowały o zwolnieniu z utrzymywania buforów. Ten wicelider sektora miał narzut 0,35 pkt proc. dla Tier 1 i 0,47 pkt proc. dla TCR. KNF może nałożyć bufory na banki, których udział hipotek walutowych dla gospodarstw domowych to co najmniej 10 proc. portfela kredytów dla sektora niefinansowego, a należności od sektora niefinansowego stanowią co najmniej 25 proc. aktywów banku. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA