REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble walczy z cyberprzestępcami

Bank wdraża system przeciwdziałania nadużyciom. Ma na celu ograniczenie strat finansowych spowodowanych przez nadużycia kredytowe i zapewnienie bezpieczeństwa transakcji klientów.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Rosnąca skala i różnorodność nadużyć stawia przed bankami nowe wyzwania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa. Jak pokazuje badanie EY „Nadużycia w sektorze finansowym", w latach 2017 – 2018 prawie dwukrotnie wzrosła liczba podmiotów, które straciły z tego powodu więcej niż 10 mln zł. Z kolei co trzecia firma odnotowała straty na poziomie między 1 a 10 mln zł. Działania oszustów w obszarze wyłudzeń kredytowych, środków finansowych z rachunków klientów, fałszerstw i kradzieży tożsamości są coraz bardziej złożone. Przestępstwa dokonywane są nie tylko przez indywidualne osoby, ale często zorganizowane grupy, posługujące się coraz nowszymi technologiami. Walka z tym procederem wymaga wdrożenia zaawansowanych systemów analitycznych.

System analizuje zachowania ludzi

Rozwiązanie banku działa w oparciu o systemy analityczne SAS Fraud Management oraz SAS Visual Investigator. Ma przyśpieszyć procesy przeciwdziałania nadużyciom, umożliwiając wykrywanie i blokowanie podejrzanych transakcji przed wykonaniem płatności. Biorąc pod uwagę dużą skalę działalności banku, niezwykle istotne jest również podejście dotyczące różnych kanałów i produktów. Chodzi o uzyskanie efektu skali i synergii w procesie wykrywania szeroko pojętych nadużyć, w tym aplikacyjnych, transakcyjnych, kartowych oraz wewnętrznych, będących zarówno wynikiem celowego działania, jak i błędu ludzkiego. Wszystkie transakcje są klasyfikowane w czasie rzeczywistym jako bezpieczne lub wymagające sprawdzenia. System działa przez cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

System wdrażany w Getin Noble Banku zawiera gotowy, predefiniowany i zweryfikowany model danych wzbogacony o analitykę behawioralną. Umożliwia podjęcie natychmiastowych działań, mających na celu zabezpieczenie środków klientów w sytuacji pojawienia się nowego schematu wyłudzeń na rynku. Specjaliści zajmujący się zarządzaniem ryzykiem nadużyć w Getin Noble Banku zyskają możliwość efektywnego zarządzania procesami antyfraudowymi. Wszystko dzięki wsparciu najwyższej klasy silnika budowy reguł, który umożliwia definiowanie prostych i złożonych scenariuszy, testowanie ich na danych historycznych oraz wdrożenie w środowisku produkcyjnym w ciągu zaledwie kilku minut. Ponadto będą mogli monitorować nietypowe wzorce zachowań klientów lub sposoby wykorzystania urządzeń i instrumentów płatniczych używanych do dokonywania płatności internetowych. Analizowane są takie czynniki jak częstotliwość transakcji, wielkość konkretnych kwot czy kraj z lub do którego przekazywane są środki finansowe. Dzięki analizie behawioralnej i informacjom dostarczanym do systemu, bank zapewni również ochronę klientów przed efektami działania złośliwego oprogramowania, którym mogły zostać zainfekowane ich urządzenia.

Nadążyć za przestępcami

Największe wyzwanie w walce z nadużyciami wiąże się z potrzebą ciągłego dostosowywania systemów bezpieczeństwa do zmieniających się schematów działania przestępców, którzy znają procedury banków i wciąż pracują nad tym, aby je skutecznie obejść. W tych realiach nie sprawdzają się rozwiązania statyczne, które generują znaczne ilości fałszywych powiadomień i powodują frustrację klientów, których transakcje są niepotrzebnie wstrzymywane. W przeciwdziałaniu nadużyciom istotne jest nie tylko efektywne wykorzystanie technologii, ale również odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA