Pracownicy Riksbanku, czyli szwedzkiego banku centralnego, dokonywali transakcji na rynku akcji tuż przed ogłaszaniem decyzji dotyczących polityki pieniężnej – wynika z wewnętrznego dochodzenia. Riksbank wydał w piątek komunikat, w którym przyznał, że jego personel angażował się w działania na rynku sprzeczne „z wytycznymi etyki". Personel banku centralnego kupował m.in. akcje spółek, których obligacje były objęte programem skupu aktywów. Bank zapowiedział, że zaostrzy swoje regulacje wewnętrzne, tak by pracownicy wiedzieli w przyszłości, jakich transakcji nie wolno im przeprowadzać.

Z komunikatu Riksbanku wynika, że do nieprawidłowości miało dojść między styczniem 2020 r. a lutym 2021 r. Budzące wątpliwości etyczne transakcje były zgłaszane przez dokonujących ich pracowników, ale nie spotykało się to z odpowiednią reakcją zwierzchników. Dopiero podczas okresowej kontroli natrafiono na ich ślad i poznano skalę tego procederu. W budzące wątpliwości transakcje nie był zaangażowany żaden z członków władz Riksbanku.

W okresie, w którym doszło do tych transakcji, szwedzki bank centralny nie przeprowadził żadnych spektakularnych zmian w polityce pieniężnej. Nie zmienił on poziomu stóp procentowych od 2019 r., czyli od momentu, gdy podniósł je do poziomu wynoszącego zero procent. HK