BGŻ BNP Paribas przedstawia strategię

Szósty co do wielkości bank w Polsce przyjął nową strategię na lata 2018-2021. Głównym celem jest podwojenie rentowności kapitałów własnych.

Publikacja: 17.05.2018 12:32

BGŻ BNP Paribas przedstawia strategię

Foto: materiały prasowe

Głównym założeniem nowej strategii "Fast Forward" na lata 2018-2021 jest koncentracja na kliencie, transformacja cyfrowa produktów, usług i procesów, co ma przyspieszyć rozwój i przyczynić się do zwiększenia rentowności. Jednocześnie nowa strategia zakłada realizację wzrostu poprzez przejęcie zorganizowanej części działalności Raiffeisen Polbanku.

Strategiczne cele to osiągnięcie tempa wzrostu wyniku z działalności bankowej szybszego niż rynek, ROE powyżej 10 proc., wskaźnika C/I na poziomie ok. 50 proc. Bank chce oprzeć rozwój działalności na pięciu kluczowych filarach takich jak prostota, digitalizacja, jakość, wzrost i entuzjazm.

- Dużym wyzwaniem będzie poprawa ROE, które wyniosło w 2017 r. tylko 4,8 proc. - To jest cel w pełni osiągalny. Są banki, które mają nawet wyższy wskaźnik, 10 proc. to granica przyzwoitości dla dobrych banków – mówi Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas. Dodaje, że gdyby nie było transakcji przejęcia podstawowej części Raiffeisen Polbanku, celem i tak byłby poziom 10 proc. ROE, ale transakcja, która przyniesie synergie kosztowe i przychodowe oraz wzrost skali, osiągnięcie tego celu ułatwi. W najbliższych dwóch latach bank nie zakłada podwyżek stóp procentowych.

Przejęcie podstawowej działalności Raiffeisen Polbanku umocni bank na szóstym miejscu pod względem skali aktywów (wzrośnie z ok. 72 mld zł do 110 mld zł) i zbliży go do piątego oraz czwartego ING Banku Śląskiego i mBanku. Ma pozwolić też na wzmocnienie obecności banku w dużych miastach oraz rozwój bazy klientów zamożnych, a także osiągnięcie pozycji jednego z liderów w segmencie Private Banking. W obszarze MSP, przejmowana działalność z silną siecią dystrybucji, innowacyjną platformą produktową oraz nowoczesnym zcentralizowanym centrum obsługi klientów, zapewni wejście do czołówki znaczących graczy w szybko rozwijającym się i wysoko rentownym segmencie.

BGŻ BNP Paribas przypomina, że w ostatnich latach zbudował znaczącą pozycję na rynku, ale zarząd zapewnia, że wciąż ma potencjał do rozwoju w głównych obszarach działalności. W segmencie detalicznym planuje wdrożyć pakiet inicjatyw wspierających dalszy rozwój poprzez przeprojektowanie procesu obsługi klienta z koncentracją na kompleksowej obsłudze w kanałach cyfrowych, optymalizację produktywności sieci, modelu sprzedaży i obsługi zdalnej oraz wykorzystanie zaawansowanej analityki big data do lepszego odpowiadania na potrzeby klientów.

W segmencie mikroprzedsiębiorstw bank aspiruje do bycia jednym z banków pierwszego wyboru, stawiając na stworzenie nowej ścieżki obsługi klienta oraz Value Proposition dla klientów e-commerce i startupów. W segmencie przedsiębiorstw zamierza wzmocnić ugruntowaną pozycję, koncentrując się na wdrożeniu nowego Value Proposition w zakresie systemu bankowości elektronicznej, bankowości inwestycyjnej oraz rozwiązań wspierających ekspansję międzynarodową krajowych firm.

Banki
Wiceprezes Wojciech Werochowski: Pekao spłacił już swój dług technologiczny
Banki
Koniunktura w sektorze się poprawia
Banki
PKO BP ma już nowego prezesa. Został nim Szymon Midera
Banki
Na 12 miesięcy lokaty na wyższe kwoty
Banki
Marża odsetkowa w bankach najwyższa od lat
Banki
PKO BP wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 500 mln euro