REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki najefektywniejsze kosztowo

Istotną poprawę wskaźnika wydatków do przychodów umożliwić może wzrost tego drugiego parametru. Wyzwanie jest spore, bo rentowność szybko się nie poprawia, a koszty regulacyjne rosną.
Adobestock

Polskie banki znane są ze skrupulatnego pilnowania wskaźnika kosztów do przychodów (C/I), szczególnie po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od aktywów, który natychmiast podniósł tę miarę efektywności i pochłonął około jednej piątej ich zyskowności.

Tnąc koszty, nie można przesadzić

Biorąc pod uwagę C/I (bazujący na kosztach działania z amortyzacją i opłatami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz podatkiem od aktywów), ale bez kosztów ryzyka, najbardziej efektywnym bankiem spośród dziesięciu największych z GPW był w 2018 r. Alior. Tak zdefiniowane koszty stanowiły 48,4 proc. jego przychodów. W czołówce znalazły się też Santander (48,8), mBank (50,7), PKO BP (51,4) i ING Bank Śląski (51,6). Po drugiej stronie skali były Getin Noble i BNP Paribas (po około 68 proc.). Średnia dla analizowanej dziesiątki to 52,9 proc. Skokowy wzrost składki na fundusz restrukturyzacji w BFG spowodował, że C/I nawet banków z czołówki, takich jak Santander czy mBank, przejściowo wzrósł w I kwartale tego roku nawet do odpowiednio 62 proc. i 65 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA