REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niepewna przyszłość banków Leszka Czarneckiego

Znalezienie inwestora mającego dokapitalizować Getin Noble i Idea Bank staje się coraz większym wyzwaniem, a bez tego uzyskanie zgody KNF na fuzję może się okazać niemożliwe.
Foto: AFP

Wprawdzie notowania Getin Noble i Idea Banku w poniedziałek częściowo odrabiały duże straty sprzed kilku dni, ale perspektywy tych kredytodawców wciąż są słabe.

Regulator stanowczy?

Banki od grudnia szukają mającego je dokapitalizować inwestora, w lutym dopuściły do badania due diligence kilka funduszy private equity, ale wyniki, które podały za 2018 r., wskazują, że pozyskanie go będzie bardzo trudne. Negatywnie zaskoczyła szczególnie Idea, która zawiązała odpisy i rezerwy na łącznie blisko 1,5 mld zł brutto (m.in. na wartość jednostek stowarzyszonych, podatek odroczony, przychody ubezpieczeniowe), co zadecydowało o blisko 1,9 mld zł straty netto w całym 2018 r. To spowodowało, że kapitały własne grupy stopniały do zaledwie 270 mln zł wobec 2,5 mld zł na koniec 2017 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA