Banki

Handlowy: Bank liczy na dywidendę

Bank Handlowy spodziewa się, że zapowiedziany przez Komisję Nadzoru Finansowego na połowę roku przegląd polityki dywidendowej banków pozwoli na wypłatę dywidendy tym instytucjom, które przez wiele lat prowadziły politykę zbilansowanego ryzyka.
Foto: parkiet.com

– Mamy nadzieję, że zapowiedziany przez KNF na połowę roku przegląd polityki dywidendowej pozwoli na zastosowanie metody selektywnej, aby odróżnić te banki, które przez wiele lat prowadziły strategię dywidendową, zbilansowanego ryzyka, od tych, które postawiły na wzrost, a ten z natury rzeczy wiąże się z większym ryzykiem. I że to selektywne podejście będzie promować te banki, które zarówno w dobrych, jak i w złych czasach mają profil ryzyka umożliwiający dzielenie się zyskiem z inwestorami – mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.

Zarząd od kilku miesięcy podkreśla, że bank stać na wypłatę dywidendy. KNF wstrzymała jednak podział zysków przez kredytodawców w 2020 r. i przedłużyła zakaz na I półrocze tego roku. Decyzja w sprawie tego, czy zniesie ograniczenie, zapadnie po dokonaniu przez nadzór oceny sytuacji sektora bankowego po I półroczu. Potencjał do wypłaty dywidendy przez Handlowy, który nie ma hipotek frankowych i może pochwalić się sporymi nadwyżkami kapitałowymi, jest spory. Bank ma już odłożone ok. 650 mln zł niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, zarobek z 2020 r. wyniósł 158 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.