Banki

mBank Hipoteczny szykuje emisję

Drugi co do wielkości bank hipoteczny na polskim rynku prowadzi ofertę listów zastawnych o wartości 300 mln euro.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

mBank Hipoteczny, należący w całości do mBanku (czwarty co do wielkości bank w Polsce) upoważnił Commerzbank, Erste Group, J.P. Morgan, LBBW I Societe Generale do zaaranżowania serii spotkań z inwestorami działającymi na rynku długu. Spotkania rozpoczynają się dzisiaj I dotyczą inwestorów z Europy. mBank Hipoteczny planuje wyemitować listy zastawne o wartości 300 mln euro. Papiery te mają uzyskać ocenę A od agencji ratingowej Fitch. Road show potrwa do środy, 18 kwietnia. Spotkania odbędą się m.in w Stuttgarcie, Franfurcie, Londynie, Monachium, Zurychu, Helsinkach, Paryżu, Wiedniu i Kopenhadze. Grupę reprezentować będą m.in. Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego czy Frank Bock, wiceprezes mBanku ds. rynków finansowych i szef rady nadzorczej mBanku Hipotecznego.

Listy zastawne, zabezpieczone na najlepszej jakości kredytach mieszkaniowych, to najtańszy obecnie sposób pozyskiwania długoterminowego, stabilnego finansowania przez banki. Wprawdzie obecnie z finansowaniem banki problemu nie mają zarówno pod względem dostępności jak i ceny, ale mimo że depozyty są tańsze, to ich wadą jest ich krótki termin. Dlatego, oraz z powodu regulacji, banki muszą zwiększyć udział długoterminowego finansowania, szczególnie najdłuższych kredytów jakimi są hipoteki. Jednak listy zastawne mogą emitować tylko banki hipoteczne, a tych na polskim rynku jest niewiele, bo zaledwie trzy. W swoich grupach kapitałowych mają je PKO BP, Pekao i mBank. Największy jest PKO Bank Hipoteczny, który wystartował w 2014 r. i szybko rośnie, jest największym emitentem listów zastawnych w Polsce i jego aktywa były warte na koniec 2017 r. 16,9 mld zł a kredyty 16 mld zł. W mBanku hipotecznym było to odpowiednio 12,2 mld zł i 10,8 mld zł. Najmniejszy jest Pekao, który na koniec 2017 r. miał aktywa warte 1,9 mld zł i 1,8 mld zł udzielonych kredytów.

Banków hipotecznych jednak przybywa. W marcu BZ WBK złożył wniosek o to, aby Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na uruchomienie jego banku hipotecznego (ma ruszyć za rok). Z kolei ING Bank Śląski niedawno już dostał zgodę na utworzenie banku hipotecznego. Także kolejne instytucje, takie jak Alior czy Millennium pracują nad uruchomieniem swoich banków hipotecznych. Prace nad nim chwilowo zawiesił Getin Noble, BGŻ BNP Paribas rozważał utworzenie takiej instytucji.


Wideo komentarz