Banki

Handlowy dalej bezpieczny

Analitycy BM mBanku w raporcie z 27 lutego podtrzymali rekomendację dla Banku Handlowego na poziomie "akumuluj", ale podnieśli ceną docelową akcji do 63,46 zł z 57,44 zł.
Foto: Bloomberg

Dzisiaj za akcję płaci się 54,3 zł, od początku roku kurs urósł o 4,8 proc., ale przez ostatnie 10 sesji, ze względu na słabą koniunkturę na rynkach akcji spowodowaną koronawirusem, obniżył się o 6,4 proc.

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami ze Strategii inwestycyjnej, Bank Handlowy wszedł w 2020 rok zdecydowanie lepiej niż szeroki indeks WIG-Banki. Katalizatorami dobrego zachowania kursu było względne bezpieczeństwo Banku Handlowego, zarówno w kontekście portfela CHF, jak i zwrotu prowizji od przepłaconych kredytów. Dodatkowo, bank zaraportował solidny 4Q'19, który był wolny od istotnych zdarzeń jednorazowych" – napisali analitycy BM mBanku w raporcie.

Po dobrym 4Q'19 uaktualnili nasze prognozy na najbliższe trzy lata i utrzymują rekomendację akumuluj z ceną docelową 63,46 zł. „Pomimo negatywnych zdarzeń jednorazowych w 2019 r. nadal uważamy, że konserwatywny portfel Banku Handlowego pozwoli na mitygację wpływu spowalniającego PKB na koszty ryzyka w banku. Co więcej, w 4Q'19 byliśmy świadkami pierwszej rundy materializacji ryzyka frankowego, która naszym zdaniem jest zwiastunem odpisów, które czekają banki w przyszłości. W przypadku Banku Handlowego ekspozycja na hipoteki CHF jest niematerialna z punktu widzenia wyniku banku. Niska sprzedaż kredytów konsumenckich, która do tej pory ciążyła wizerunkowi Banku Handlowego okazała się być zaletą w momencie, kiedy inne banki ogłaszają kolejne rezerwy oraz negatywny wpływ stosowania wyroku TSUE na wynik odsetkowy idący w dziesiątki i setki mln rocznie. W przypadku Banku Handlowego mówimy o zaledwie 9 mln zł" – dodano w raporcie.

Prognoza zysku netto na ten rok zakłada 650 mln zł wobec 487 mln zł w 2019 r. W latach 2021-2022 ma to być odpowiednio 683 mln zł i 724 mln zł. ROE w tym roku ma sięgnąć 9,1 proc. wobec tylko 6,9 proc. w 2019 r. W dwóch kolejnych latach ma to być 9,4 proc. i 9,6 proc. Analitycy założyli w każdym roku stopę dywidendy w okolicach 7 proc., co prawdopodobnie oznacza około 75-proc. wskaźnik wypłaty.

„Po wzroście kursu stopa dywidendy nie jest już tak atrakcyjna jak jeszcze kilka miesięcy temu, ale mimo to uważamy, że w tym roku może ona wynieść nawet 7 proc., a w następnych dwóch powinna przekraczać 6 proc. Zwracamy jednak uwagę, że wysokość tegorocznej dywidendy będzie silnie uzależniona od tego, czy bank zdecyduje się wypłacić zysk niepodzielony z 2018 roku (zarząd ma ogłosić swoją rekomendację w połowie marca). Podsumowując, uważamy że Bank Handlowy zasługuje na premię do sektora ze względu na bezpieczeństwo. Obecnie na wskaźniku P/E jest notowany równo z sektorem (11,3x w 2020 r. i 10,8x w 2021 r.), jednakże sądzimy, że przy wycenie fair P/E zasługuje na premię 12-13% do obecnej wyceny sektora" – czytamy w raporcie.

Koszty ryzyka mają się obniżyć. Po nadspodziewanie słabym 2019 roku analitycy zakładają, że koszty ryzyka powrócą do poziomów „znormalizowanych". Przewidują wskaźnik kosztów ryzyka na poziomie 52 pb w tym roku i lekki wzrost w latach 2021 i 2022. „Porównując do 4Q'19 uważamy, że koszty ryzyka w 2020 r. będą wyższe zarówno w części detalicznej, jak i korporacyjnej, co ma odzwierciedlać pogorszenie się otoczenia makroekonomicznego" – dodano w raporcie.

Analitycy zwrócili uwagę na znikomy wpływ tzw. „małego TSUE". Zgodnie z wypowiedzią zarządu roczny wpływ tej regulacji dotyczącej zwrotu prowizji za spłacone przed czasem kredyty konsumenckie na wynik odsetkowy to tylko około 9 mln zł. Jest to kwota o wiele niższa porównując z innymi bankami. „Jednakże, patrząc na bilansową wartość kredytów konsumenckich oraz ich teoretyczną sprzedaż, uważamy że zarówno znikomy wpływ na NII oraz brak rezerw na zwroty mogą być uzasadnione" – dodano w raporcie. Handlowy jako jedyny z dużych banków nie zawiązał rezerw na ten cel.

Ten tekst jest skrótem rekomendacji, której autorem są Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk. Sporządzenie zakończyło się 27 lutego o godz. 8:28, jej pierwsze rozpowszechnienie odbyło się również 27 lutego, o godz. 8:28. W załączniku zamieszczamy zastrzeżenia prawne.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.