REKLAMA
REKLAMA

Banki

mBank: Za duże oczekiwania?

– Oceniam, że zysk netto banku w tym roku powinien być wyższy niż w 2017 r. – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Piąty co do wielkości aktywów kredytodawca w Polsce w 2017 r. zarobił 1,09 mld zł, czyli mniej niż 1,22 mld zł wypracowane w 2016 r. (ale wtedy zainkasował nieco ponad 200 mln zł netto dzięki jednorazowej transakcji z Visą).

Stypułkowski przypomina, że w 2016 r. (czyli w momencie wprowadzenia podatku bankowego) wskazywał, że zysk netto banku w perspektywie trzech-czterech lat, czyli około 2019 r., powinien wrócić do poziomu 1,3 mld zł zanotowanego ostatnio w latach 2014 i 2015. I choć zdaniem prezesa bieżący rok będzie udany dzięki dobrej sytuacji makroekonomicznej, która ma przełożyć się na szybszy wzrost udzielonych kredytów, to osiągnięcie prognozowanych przez analityków 1,33 mld zł netto już w tym roku wydaje się obecnie zadaniem zbyt ambitnym. Stypułkowski wskazuje, że nie ma zagrożenia pod względem wyniku odsetkowego, który powinien rosnąć także dzięki oczekiwanemu dalszemu wzrostowi marży odsetkowej netto (w 2017 r. urosła o 0,18 pp., do 2,48 proc.). Jednak bank nie widzi już miejsca do dalszego obniżenia kosztów finansowania (efekt wzrostu udziału depozytów bieżących jest neutralizowany wzrostem cen depozytów terminowych), ale poprawić ma się dochodowość aktywów, dzięki zmianie struktury portfela kredytowego. Jednak ten element niesie za sobą także większe ryzyko, co widać było już w 2017 r. Kredyty konsumpcyjne urosły o 18 proc., co było jednym z powodów wzrostu kosztów ryzyka o 0,15 pp., do 0,61 proc. Stypułkowski wskazuje, że rosnący udział tych kredytów w portfelu mBanku, kosztem spłacanych hipotek walutowych, może skutkować wzrostem kosztów ryzyka w tym roku (mimo bardzo dobrej sytuacji makroekonomicznej). Spłaty hipotek walutowych i umocnienie złotego spowodowały, że portfel kredytów brutto banku przez rok urósł tylko o 3,3 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA