Banki

Pekao: Odnowa detalu ma przynieść wzrost

Dzięki nowej strategii w bankowości detalicznej Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, ma się stać liderem w pozyskiwaniu klientów i do końca roku planuje sprzedać 400 tys. nowych rachunków.
Foto: materiały prasowe

Pekao zaznacza, że wzmocnienie biznesu detalicznego to jeden z kluczowych czynników pozwalających na realizację celów strategii na lata 2017–2020 (zakłada ROE na poziomie 14 proc., wskaźnik C/I poniżej 40 proc. i ponad 3 mld zł zysku).

Pierwszym filarem nowej strategii bankowości detalicznej jest wprowadzone w końcówce stycznia „konto przekorzystne", bo – jak podkreśla bank – to właśnie rachunek osobisty jest głównym motorem pozyskiwania klientów. Z badań Pekao wynika, że klienci głównie oczekują bezpłatnego konta i karty, sieci bezprowizyjnych i licznych bankomatów, prostej w obsłudze bankowości elektronicznej i wysoko oprocentowanego konta oszczędnościowego. Nowe konto ma spełniać te potrzeby (warunek to minimalna aktywność). Bank przekonuje, że równie istotna jak sam produkt jest jakość obsługi. Dlatego skupiono się na uproszczeniu i skróceniu dokumentacji niezbędnej do zawarcia umowy.

Drugim filarem strategii detalicznej ma być wzmocnienie pozycji wśród banków pozyskujących młodych klientów. Pekao obsługuje ponad 190 tys. studentów i odnotował ponad 10-proc. wzrost w tej kategorii w 2017 r., co przełożyło się na 14,5 proc. udziału w rynku. Zdaniem banku potencjał tej grupy jest bardzo wysoki, ponieważ aż 42 proc. młodych osób nie posiada konta osobistego. Chcąc go wykorzystać, wprowadzono nowy rachunek dla klientów poniżej 26. roku życia.

Trzeci filar to wprowadzenie systemu płatności mobilnych BLIK (Pekao to jedyny z dużych banków, który jeszcze go nie ma). – Naszą ambicją jest dwukrotny wzrost liczby klientów korzystających z bankowości mobilnej. Dzięki rozszerzeniu PeoPay o kody BLIK cel ten będzie łatwiejszy do osiągnięcia – mówi wiceprezes Marek Tomczuk, nadzorujący bankowość detaliczną w Pekao. BLIK będzie wprowadzany w dwóch etapach.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły