Banki

Bankowy rynek fuzji i przejęć dostarczy ciekawych transakcji

Banki będą łączyć się ze sobą nie tylko w poszukiwaniu efektów skali, ale także z powodu decyzji swoich głównych akcjonariuszy. W tym roku możemy być świadkami kolejnych transakcji w polskim sektorze bankowym.
Foto: Bloomberg

Polski sektor bankowy po pierwszej fali fuzji i przejęć, dotyczących dużych międzynarodowych grup bankowych, które ze względu na problemy na macierzystym rynku zmuszone były do sprzedaży swoich banków córek w Polsce, wchodzi w kolejną fazę.

Sprzyja kilka czynników

Pierwsza fala trwała od kilku lat i zaowocowała kilkoma istotnymi transakcjami, a największą z nich było ubiegłoroczne przejęcie jednej trzeciej akcji Banku Pekao przez PZU i PFR od mającego problemy włoskiego UniCreditu. Wcześniej belgijski KBC sprzedał Kredyt Bank (kupił go BZ WBK), a holenderski RaboBank sprzedał prawie całość akcji Banku BGŻ (kupił go francuski BNP Paribas poprzez swój polski bank). Dopełnieniem tego trendu było ogłoszenie w połowie grudnia przejęcia podstawowej części biznesu Deutsche Banku Polska przez BZ WBK.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz