Dzisiaj Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes mBanku ds. zarządzania ryzykiem, złożyła rezygnację (przyczyn nie podano). Pełniła funkcję szefowej ryzyka od kwietnia 2013 r.
Na jej miejsce rada nadzorcza powołała z dniem 22 października Marka Lusztyna, który na początku czerwca zrezygnował z funkcji wiceprezesa Pekao i szefa ryzyka tego banku (przestał pełnić stanowisko od początku lipca). Był prezesem tego drugiego co do wielkości aktywów banku w Polsce do 22 kwietnia tego roku, gdy zastąpił go na tym stanowisku Leszek Skiba, wcześniej wiceminister finansów. Lusztyn związany był z Pekao, a wcześniej jego głównym akcjonariuszem UniCreditem, od wielu lat. Przez blisko 10 lat odpowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem w strukturach międzynarodowych Grupy UniCredit (ówczesnego właściciela Pekao) we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Ostatnio Senior Advisor w Boston Consulting Group. Od połowy 2017 r. był wiceprezesem odpowiadającym za ryzyko. Prezesem został nagle pod koniec listopada 2019 r., gdy nieoczekiwanie zrezygnował z tej funkcji Michał Krupiński (przyczyn nie podano, ale prawdopodobnie nie była to „dobrowolna” rezygnacja). Na objęcie stanowiska szefa ryzyka przez Lusztyna musi zgodzić się Komisja Nadzoru Finansowego, co będzie formalnością biorąc pod uwagę jego bogate doświadczenie w bankowości.


– Dziękuję dotychczasowej wiceprezes za dobrą współpracę. Lidia Jabłonowska-Luba wniosła istotny wkład w to, jak ryzykiem zarządzamy, i jaką rolę odgrywa ten obszar w codziennym funkcjonowaniu banku – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. – Gospodarka, a w szczególności sektor bankowy, stoją dziś przed wieloma nowymi wyzwaniami, związanymi z konsekwencjami rozwoju pandemii. Rośnie więc rola szefów ryzyka w bankach. Dlatego cieszę się, że do zespołu mBanku dołącza tak doświadczony menedżer, jak Marek Lusztyn – dodaje Stypułkowski.


Lusztyn z wykształcenia inżynierem informatykiem, jest też doktorem nauk ekonomicznych SGH. Absolwent INSEAD oraz University of Illinois. Ukończył szereg międzynarodowych szkoleń i programów menedżerskich w zakresie bankowości, finansów i zarządzania, m.in. Singularity University, Stanford Graduate School of Business oraz Bocconi University. Zasiada w Radzie Uczelni Szkoły Głównej Handlowej.