REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Chiński rok niedźwiedzia

Koniec roku to czas podsumowań. Przyjrzyjmy się rynkowi kapitałowemu Państwa Środka, który w 2018 r. wyjątkowo mocno rozczarował inwestorów.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Aby przekonać się jak fatalny był to rok dla chińskiego rynku akcji, wystarczy spojrzeć na Shanghai Composite Index, który przez ostatnie 12 miesięcy stracił blisko 25 proc. swojej wartości. Chcąc jeszcze bardziej pokazać słabość rynku kapitałowego Państwa Środka, Tracy Alloway z Bloomberg Markets podaje, że aktywa na chińskim rynku kapitałowym straciły w 2018 roku na wartości ok. 2,4 biliona dolarów. Jest to najwięcej od 2002 r., kiedy to Bloomberg zaczął gromadzić szczegółowe dane o chińskich giełdach (Shanghai i Shenzhen).

Oczywiście na fatalne giełdowe miesiące w Chinach duży wpływ miała wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Państwem Środka. Jednak, jak zaznacza Tracy Alloway, na chińskim rynku kapitałowym od dłuższego czasu nie dzieje się najlepiej, m.in. stale spadają obroty. Kumulacja zewnętrznych i wewnętrznych negatywnych czynników spowodowała, że wszystkie wskaźniki sektorowe z indeksu CSI 300 są obecnie na minusie. Szczególnie ucierpiały chińskie spółki telekomunikacyjne (-38 proc.) oraz firmy technologiczne (-37 proc.). Najmniej straciły – co jest zgodne z teorią inwestowania – spółki defensywne, czyli te z sektora użyteczności publicznej (tzw. utilities), które potaniały ok. 8 proc.

Foto: Bloomberg

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA