Analizy

Kilka spółek z NewConnect, którym warto się przyglądać

W tym roku na rynku alternatywnym zadebiutowało już 15 firm, z czego siedem w III kwartale, jednak nie jest to szczęśliwa liczba dla inwestorów. Jest jednak kilka „starych" spółek, które znacznie poprawiły wyniki.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Na koniec III kwartału na rynku NewConnect notowanych było 407 przedsiębiorstw. Ich łączna kapitalizacja przekroczyła wówczas 10 mld zł. Przychody spółek, które są obecnie notowane na rynku alternatywnym, po trzech kwartałach wzrosły średnio o 22 proc. Z kolei zysk netto zwiększył się średnio o 13 proc.

Na czele nadal Onico

W III kwartale na NewConnect zadebiutowało siedem firm: Bit Evil, Scope Fluidics, BizTech Konsulting, Nextbike Polska, AquaTECH, Śląskie Kamienice oraz XTPL. Jedynie ta ostatnia przeprowadziła publiczną emisję akcji. Łączna wartość wszystkich przeprowadzonych ofert akcji wyniosła 54,6 mln zł. Jak dotąd tylko dwie spółki dały zarobić inwestorom. Są to Bit Evil oraz AquaTECH. Kurs Nextbike Polska jest w okolicy ceny emisyjnej, a największą stratę zanotowali nabywcy papierów Śląskich Kamienic. Z kolei NCIndex, skupiający główne spółki rynku alternatywnego, spadł w III kwartale o ponad 4 proc., a od początku roku spadek sięga ponad 7 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.