REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Efekt Halloween może wesprzeć hossę na światowych rynkach

To naukowo udowodnione, że w okresie jesienno-zimowym stopy zwrotu są wyższe niż latem. Teoretycznie warto zatem teraz kupować akcje. Jest jednak kilka poważnych zastrzeżeń.
Foto: AFP

Niemal 30 proc. zyskał indeks szerokiego rynku WIG od listopada 2016 r. do końca kwietnia, a licząc od maja, jest zaledwie kilka procent nad kreską. Te dane świetnie wpisują się w koncepcję tzw. efektu Halloween, opisanego przez Svena Boumana i Bena Jacobsena. Stwierdzili oni, że zjawisko wyższych stóp zwrotu w okresie zimowym niż letnim występuje na aż 36 z 37 badanych rynków. Stwierdzili też, że lepsze efekty przynosi sprzedaż akcji pod koniec kwietnia i odkupienie ich pod koniec października niż trzymanie ich w portfelu przez cały ten okres.

Kontrowersyjne zjawiska sezonowe

Wydawać by się mogło, że to prosta recepta na zarabianie na giełdzie. Niestety, tak nie jest. Po pierwsze, efekt Halloween na GPW występuje ze znacznie mniejszym natężeniem niż na innych globalnych rynkach. Co więcej, w ostatnich kilku latach moglibyśmy zaobserwować wręcz efekt anty-Halloween (więcej w ramce obok).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA