Analizy

#WykresDnia: W Niemczech wciąż rośnie presja inflacyjna

Ceny hurtowe wzrosły we wrześniu o 13,2 proc. r/r wobec +12,3 proc. w sierpniu. Była to najwyższa miesięczna roczna stopa zmian od czerwca 1974 r., po pierwszym kryzysie naftowym.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Inflacja cen hurtowych w Niemczech przyspieszyła do najszybszego od 1974 roku, jak pokazały we wtorek dane Destatis. Wzrosły we wrześniu o 13,2 proc. rocznie, po 12,3-proc. wzroście w sierpniu. Destatis poinformował, że ostatni raz wyższy wzrost niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku miał miejsce w czerwcu 1974 roku, kiedy ceny hurtowe wzrosły o 13,3 procent w następstwie pierwszego kryzysu naftowego. Ostatni roczny wzrost był w dużej mierze spowodowany gwałtownym wzrostem wielu surowców i półproduktów. Kolejnym powodem wzrostu była niska baza porównawcza. W ujęciu miesięcznym inflacja cen hurtowych wzrosła do 0,8 proc. z 0,5 proc. w sierpniu.

Tymczasem rentowność 10-letnich niemieckich Bundów wzrosła do najwyższego poziomu od maja w poniedziałek, podczas gdy rynki pieniężne zaczęły w pełni wyceniać podwyżkę stóp procentowych o 10 punktów bazowych przez EBC do końca 2022 r., ponieważ oczekiwania dotyczące zaostrzenia polityki rosną w obliczu rosnącej inflacji .

Wyprzedaż na europejskich rynkach obligacji była spowodowana gwałtownym wzrostem rentowności brytyjskich obligacji skarbowych. Zostały one podniesione po weekendowych wypowiedziach decydenta Banku Anglii Michaela Saundersa, że ??gospodarstwa domowe powinny przygotować się na „znacznie wcześniejsze" podwyżki stóp wraz ze wzrostem presji inflacyjnej.

I chociaż piątkowa liczba zatrudnienia poza rolnictwem w USA była słabsza niż prognozowano, nie była wystarczająco słaba, aby przekonać rynki, że Rezerwa Federalna USA nie będzie zmniejszać w nadchodzących tygodniach bodźców do skupu obligacji. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie wzrosły w piątek.

Niekorzystne tło oznaczało, że na początku tygodnia rynki długu strefy euro stanęły w obliczu nowej wyprzedaży. Amerykańskie rynki obligacji były zamknięte w poniedziałek ze względu na Columbus Day.

Rentowność niemieckich 10-letnich Bundów wzrosła o ponad 2 punkty bazowe do -0,117 proc., najwyższego poziomu od maja. W ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o ponad 20 pb i zbliża się do obszaru dodatniej rentowności.

Kontrakty terminowe na rynek pieniężny Eonia, datowane na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w grudniu 2022 r., mają teraz 100 proc. szans na ruch o 10 pb, w porównaniu z około 60-proc. szansą w piątek.

Szansa na podwyżkę stóp we wrześniu 2022 r. wyniosła ponad 80 proc. w porównaniu z około 50 proc. pod koniec ubiegłego tygodnia, zgodnie z wycenami rynku pieniężnego.

Inflacja pozostaje w centrum uwagi, ponieważ ceny ropy ponownie wzrosły, a kryzys energetyczny, który ogarnął główne gospodarki, nie wykazuje oznak złagodzenia z powodu ożywienia aktywności gospodarczej i ograniczonych dostaw od głównych producentów. Ceny w grupie największych gospodarek G20 będą rosły szybciej niż przed pandemią przez co najmniej dwa lata, prognozowała niedawno OECD. Wzrost inflacji powodują wyższe ceny towarów i koszty wysyłki. OECD przewiduje, że pod koniec 2022 r. inflacja w Wielkiej Brytanii wyniesie około 3 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem wśród gospodarek rozwiniętych. Natomiast oczekuje, że inflacja spadnie w USA, Francji i Niemczech.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.