REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Amerykańskie akcje drożały, ale obligacje również

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych od ponad roku systematycznie rośnie i obecny poziom – 3,24 proc. – jest najwyższy od wiosny 2011 r.
Foto: Bloomberg

Przez rok zwiększyła się o 87 pkt bazowych, a przez ostatni miesiąc – o 29 pkt bazowych. Rosnącej rentowności amerykańskich skarbówek (czyli spadkowi ich cen) towarzyszył wzrost cen akcji. S&P 500 przez rok zyskał prawie 14 proc. (mimo sporej przeceny w styczniu i lutym) i ustanowił niedawno nowy historyczny szczyt. Podobnie jak Dow Jones, który w ciągu roku zyskał ponad 16 proc. Teoretycznie rosnąca rentowność obligacji skarbowych skutkuje wzrostem stopy wolnej od ryzyka i spadkiem wyceny akcji (rośnie wymagana premia za ryzyko). Rynek obligacji staje się wtedy bardziej atrakcyjny. Poza tym podwyżki stóp procentowych oznaczają wyższe koszty finansowania firm, co uderza w ich zyski i podnosi (zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną) wskaźniki wyceny.

Czytaj także: Amerykańskie akcje drożały, ale obligacje również

Foto: GG Parkiet

Analitycy JP Morgan wskazują, że w ostatnich 10 latach mocne zwyżki rentowności 10-letnich obligacji w USA (wzrost o co najmniej 50 pkt bazowych w miesiąc) wprawdzie prowadziły do podwyższonej zmienności na rynkach akcji, jednak poza jednym przypadkiem (maj i czerwiec 2013) nie prowadziły do istotnej przeceny akcji. W ostatnich dwóch latach były dwa takie przypadki – na początku 2015 r., gdy rentowność skarbówek wzrosła o 61 pkt bazowych, i jesienią 2016 r., gdy wzrost sięgnął 86 pkt. W pierwszym przypadku S&P 500 zyskał 4 proc., w drugim – 5 proc. Eksperci Société Générale wskazywali wiosną, że amerykański rynek akcji powinien stracić 15 proc., jeśli rentowność 10-letnich skarbówek sięgnie 2,75 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA