Analizy

Byki rządzą na głównych giełdach

Nowe historyczne rekordy na parkietach we Frankfurcie, Londynie i Nowym Jorku jednoznacznie świadczą o nastrojach panujących wśród inwestorów na początku października.

Pierwsza połowa minionego tygodnia przyniosła pogłębienie spadkowej korekty na rynku ropy naftowej po wrześniowym rajdzie.

Foto: Archiwum

Źródłem optymizmu są dobre wieści z gospodarki. W Warszawie ten mechanizm nie działa najlepiej.

Europa nie przejmuje się polityką

Ani dość skomplikowana sytuacja po niemieckich wyborach parlamentarnych, ani pacyfikacja katalońskiego referendum w sprawie niepodległości, wcale niekończąca tej kwestii, ani impas w rozmowach dotyczących brexitu, nie wywarły żadnego wpływu na sytuację na głównych giełdach europejskich. DAX kontynuował hossę, rosnąc do czwartku o ponad 1 proc. i bijąc historyczny rekord. Od dołka z końca sierpnia zyskał już ponad 8 proc., zaliczając serię pięciu tygodniowych zwyżek z rzędu, bez śladu korekty. Tylko niewiele ustępuje mu paryski CAC40, który od sierpnia poszedł w górę o 6,5 proc. i niewiele dzieli go od lokalnego szczytu z maja. Nawet hiszpański IBEX35 skoczył w czwartek o 2,5 proc., korygując wcześniejsze 3-proc. tąpnięcie. Bardzo dobrze radzi sobie także indeks giełdy w Mediolanie. Nowy historyczny rekord ustanowił też londyński FTSE. Trudno w tym obrazie dostrzec jakieś rysy i zagrożenia, ale nie można wykluczyć korekcyjnego schłodzenia nastrojów. Inwestorzy cieszą się z dobrej kondycji europejskiej gospodarki i wykorzystują niewygórowane wyceny akcji. Trudno też nie zauważyć związku między „europejską" hossą a osłabieniem wspólnej waluty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz