REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Firmy wydadzą grube miliardy na inwestycje

Gros największych w Polsce projektów powstaje i jest planowanych w branżach: energetycznej, chemicznej i surowców.
Foto: Fotolia

Boom na wszelkiego rodzaju duże prace budowlane w Polsce, zwłaszcza związane z infrastrukturą drogową, kolejową, morską, gazową czy paliwową, nie zniechęca giełdowych spółek do realizowania i planowania własnych, często wielomiliardowych, inwestycji. Nie przeszkadzają im też opóźnienia, które są coraz powszechniejsze na rynku, oraz żądane przez wykonawców coraz większe kwoty za wykonywaną pracę. Na rosnącym rynku szanse na dalszy rozwój chce wykorzystać każdy, kto ma dobry pomysł i możliwość pozyskania odpowiedniego finansowania. Szczególnie duże projekty realizują i planują koncerny działające w branżach: energetycznej, chemicznej i surowców.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń

Foto: GG Parkiet

Największymi w ujęciu wartościowym pojedynczymi inwestycjami grupy PGNiG są te dotyczące bloków gazowo-parowych. Koncern taki obiekt buduje w stolicy za około 1,6 mld zł. – Inwestycja na warszawskim Żeraniu została zrealizowana w ponad 35 proc. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zakończono m.in. budowę fundamentów turbiny gazowej i tzw. kotła odzyskowego – informuje PGNiG. Dodaje, że obecnie trwa zbrojenie fundamentów pod turbinę parową. Zgodnie z harmonogramem nowy blok ma zostać oddany do użytku w połowie 2020 r. Inwestycja zwiększy moce wytwórcze elektrociepłowni i pozwoli wyeliminować najstarsze turbiny i węglowe kotły parowe. Dzięki temu nastąpi dalsze ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a blok spełni wszystkie wymogi unijnych dyrektyw.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA