Analizy

Globalna wyprzedaż zaburzyła passę medialnej branży

Do połowy czerwca WIG-media radził sobie najlepiej spośród indeksów GPW. Nie uchronił się jednak przed przeceną trawiącą cały rynek. Potencjalne schłodzenie gospodarki sprawia, że doceniana jest niezależność od rynku reklamy.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: GG Parkiet

Różnorodny jest sektor firm medialnych, których akcje notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Analitycy i inwestorzy najbardziej doceniają te grupy, gdzie biznes reklamowy, prosperujący najlepiej, gdy gospodarka kwitnie, równoważy obecność w segmentach mniej zależnych od trendów makroekonomicznych.

Agora wystraszyła rynek

W I kwartale tego roku siła rynku reklamy w Polsce zaskoczyła wiele osób. Zyskał on 8 proc., pchany w górę przede wszystkim przez wydatki na internet (plus 10,5 proc.) i telewizję (9,5 proc.). W tym czasie wiele medialnych firm poprawiło wyniki i rosły też kursy największych przedstawicieli branży na GPW. Mniej więcej do połowy czerwca indeks akcji tego segmentu – WIG-media – zyskiwał, wyróżniając się pod tym względem na tle innych wskaźników branżowych. Druga połowa minionego miesiąca przyniosła odwrócenie trendu. WIG-media zaczął spadać i gdy zamykaliśmy to wydanie „Parkietu", także on był już na minusie, licząc od początku roku. Nadal minus ten jest dużo mniejszy niż strata całego rynku czy poszczególnych indeksów sektorowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz