REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Widmo wojny handlowej może coraz bardziej ciążyć Berlinowi

Jeśli Angeli Merkel nie uda się ułożyć normalnych relacji z Donaldem Trumpem, to gospodarkę naszego zachodniego sąsiada spotka większe hamowanie, a giełda we Frankfurcie wejdzie w bessę.

Niemiecka gospodarka co prawda hamowała w ostatnich miesiącach, ale ma się wciąż stosunkowo dobrze. Ewentualne zaostrzenie konfliktu handlowego z USA byłoby jednak dla niej bardzo poważnym wstrząsem.

Foto: Archiwum

Amerykański prezydent Donald Trump jest znany z ekscentrycznych zachowań, ale na ostatnim szczycie G7 przeszedł sam siebie. Podczas jednej z napiętych dyskusji wstał od stołu, wyciągnął z kieszeni marynarki dwa cukierki (a ściślej: gumy rozpuszczalne) i rzucił je na stół, mówiąc do niemieckiej kanclerz: „Masz, Angela. Nie mów, że nigdy nic ci nie dałem". Ten incydent jest dobrą ilustracją pogarszających się relacji między USA a Niemcami. Niemcy są krytykowane przez Waszyngton za to, że zbyt mało wydają na obronę, grozi się niemieckim firmom sankcjami w związku z ich udziałem w budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz ich zaangażowaniem w Iranie, a na horyzoncie majaczy widmo karnych ceł na europejskie samochody. To oziębienie stosunków może Niemcy drogo kosztować, zwłaszcza jeśli przekształciłoby się w wojnę handlową na pełną skalę. W ostatnich miesiącach napięcia handlowe i polityczne już i tak przyczyniły się do spowolnienia gospodarczego w Niemczech. Na domiar złego zachwiała się koalicja rządząca i przez pewien czas istniało ryzyko upadku rządu Angeli Merkel. Wiele czynników może sprawić, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech, czyli u naszego największego partnera handlowego, będzie kontynuowane w drugim półroczu. Czy jednak groźba osłabienia największej europejskiej gospodarki jest na tyle duża, że powinniśmy się tego obawiać?

Zagrożenie handlowe

Początek roku okazał się dla niemieckiej gospodarki gorszy od oczekiwań. Wzrost PKB zwolnił z 0,6 proc. (kw./kw.) w czwartym kwartale do 0,3 proc. w pierwszym. Danych za drugi kwartał jeszcze nie ma, ale wiele wskazuje, że tempo wzrostu gospodarczego było wówczas podobne. Wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu spadał przez sześć miesięcy z rzędu, sięgając w czerwcu 55,9 pkt. Wciąż jest on na poziomie mówiącym o ekspansji w sektorze (mówi o niej każdy odczyt powyżej 50 pkt) i spadł z bardzo wysokiego poziomu, ale nie jest jedynym indeksem pokazującym pogorszenie koniunktury. Indeks Ifo mierzący klimat biznesowy w Niemczech spadł w czerwcu do 101,8 pkt, czyli najniższego poziomu od wiosny 2017 r. Osłabienie nastrojów szczególnie dotknęło handel, gdzie przedsiębiorcy po raz pierwszy od 2015 r. spodziewają się pogorszenia warunków prowadzenia biznesu. Indeks nastrojów biznesowych ZEW spadł zaś w czerwcu do minus 16,1 pkt, czyli najniższego poziomu od 2014 r. Słabo sobie radzi w tym roku również niemiecka giełda. Indeks DAX spadł od początku roku o ponad 5 proc., gdy np. francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 zniżkowały w tym czasie o mniej niż 1 proc. Coś więc wyraźnie ciąży niemieckiemu biznesowi. Tylko czy będzie nadal ciążyło w drugim półroczu? To będzie zależało m.in. od tego, czy zaostrzą się relacje handlowe między USA a Niemcami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA