Analizy

W Polsce popyt na gaz powinien mocno rosnąć

Spółki nie obawiają się problemów z dostawami błękitnego paliwa wynikającymi z dużego wzrostu jego zużycia. Co więcej, liczą na niższe ceny.
Foto: Adobestock

W ubiegłym roku zużycie gazu ziemnego w Polsce wzrosło o 5,1 proc. i tym samym sięgnęło już 19,1 mld m sześc. – wynika z najnowszych danych zawartych w raporcie BP Statistical Review of World Energy. W następnych latach tendencja wzrostowa powinna się utrzymać. Piotr Woźniak, prezes PGNiG, jest przekonany, że w kolejnych latach tylko realizacja inwestycji w sektorze elektroenergetycznym związanych z budową nowych bloków gazowych może się przyczynić do zwiększenia popytu na ten surowiec o ok. 4 mld m sześc. Sprzedaż chce zwiększać również kierowana przez niego grupa. Informuje, że w ostatnich dwóch latach sprzedaż PGNiG do końcowych odbiorców w Polsce zwyżkowała o prawie 2 mld m sześc.

Będziemy więcej importować

– Dobra sytuacja makroekonomiczna i wzrost gospodarczy powodują zwiększenie zapotrzebowania przemysłu na gaz ziemny. Zmieniają się preferencje odbiorców indywidualnych – przekonuje departament public relations PGNiG. Dodatkowo rośnie świadomość klientów, że gaz jest paliwem czystszym, przyczyniającym się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Spółka nie odpowiada, czy w związku z mocno rosnącym popytem mogą się pojawić trudności, nawet chwilowe, z jego zaspokojeniem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz