REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Co obniża inflację?

Państwa, które zaczęły dodrukowywać pieniądze, mają niski wskaźnik CPI.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

W Polsce  inflacja w maju wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 3,4 proc. w kwietniu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Jak mówił niedawno w wywiadzie dla Parkietu Mateusz Szczurek, ekonomista w EBOR, były minister finansów, większym zagrożeniem niż inflacja jest dziś deflacja. A ta pojawiła się już w krajach, w które koronawirus uderzył z największą siłą: w Hiszpanii, we Włoszech. Blisko deflacji są kolejne państwa, m.in. USA czy Japonia. - Zdziwiłbym się, gdyby w najbliższych latach inflacja była na świecie dużym problemem. Granica między polityką pieniężną i fiskalną zatarła się już po ostatnim kryzysie, choć wtedy tylko w krajach rozwiniętych. Obawy, że będzie to miało silny wpływ na inflację, nie sprawdziły się. Teraz po te same instrumenty sięgnęły kraje rozwijające się - mówił Mateusz Szczurek. Wzrostu inflacji na świecie nie obawia się również amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla, Paul Krugman.

- Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz - poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców - oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego - głosi komunikat Rady Polityki Pieniężnej po trzeciej z rzędu obniżce stóp procentowych.

A jak wyglądają składniki polskiej inflacji?

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1 proc. r/r, ceny nośników energii o 5,2 proc., zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 23,4 proc. Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie inflacja spadła do 0,3 proc.? W skali ostatnich 20 lat najbardziej podrożały szpitalne usługi medyczne, najbardziej staniał odbiór telewizji.

Foto: parkiet.com

Gdyby zaś pandemiczna recesja była leczona w Wenezueli tak jak w innych krajach, może inflacja spadłaby z obecnych 2431 procent...

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA