#WykresDnia: Załamanie chińskiego internetu

Akcje internetowe notowane w Hongkongu spadły o ponad 30 proc. od szczytu.

Publikacja: 11.05.2021 09:10

#WykresDnia: Załamanie chińskiego internetu

Foto: Bloomberg

pbs.twimg.com

Światowy spadek cen akcji spółek technologicznych pogłębił się we wtorek (11 maja), a niepokój inwestorów wywołany inflacją i napięte wyceny potęgowały nowe oznaki kontroli regulacyjnej w Chinach.

Straty Taiwan Semiconductor Manufacturing i Samsung Electronics przyczyniły się do największego spadku wskaźnika MSCI azjatyckich akcji technologicznych od 26 lutego, podczas gdy kontrakty terminowe na Nasdaq 100 poszły w dół w Azji po tym, jak indeks bazowy spadł w poniedziałek o 2,6 proc.

Indeks technologiczny Hang Seng spadł aż o 4,5 procent, zwiększając spadek z lutowego maksimum do około 30 procent. Meituan doprowadził do spadków po tym, jak praktyki biznesowe chińskiego giganta e-commerce zostały skrytykowane przez wpływową grupę konsumencką zaledwie kilka dni po tym, jak dyrektor generalny firmy opublikował, a następnie usunął tekst w mediach społecznościowych, który niektórzy zinterpretowali jako zawoalowaną krytykę Pekinu. Globalne spółki technologiczne skorzystały na niższych stopach procentowych i stały się faworytami inwestorów w zeszłym roku, kiedy pandemia zwiększyła popyt na usługi internetowe. Obecnie rosną obawy, że napędzana surowcami inflacja skłoni banki centralne do zacieśnienia polityki pieniężnej, osłabiając atrakcyjność akcji, których wyceny często zależą od perspektyw zysków w odległej przyszłości. Ponieważ jednak Nasdaq 100 nadal notowany jest w granicach 5 procent swojego rekordowego poziomu z zeszłego miesiąca, niektórzy uczestnicy rynku widzą szansę na realizację zysków.

- Inwestorzy nadal koncentrują się na narracji inflacyjnej, przy rosnących cenach towarów i niedoborach chipów - powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy IG Asia. - Obawy związane z wyższą inflacją mogą ciążyć na akcjach wzrostowych biorąc pod uwagę, że znaczna część ich wartości może pochodzić z przyszłych zysków – podkreślił.

Wtorkowa strata technologiczna mocno odbiła się na szerszym rynku akcji, a indeks MSCI Asia Pacific spadł o około 2 proc., osiągając najniższy poziom zamknięcia od 31 marca. Tokijski benchmarkowy indeks Nikkei zamknął się o 3,08 proc. niżej, ponieważ akcje spółek technologicznych ucierpiały pod presją sprzedaży.

Najszerszy indeks światowych akcji MSCI spadł po raz drugi. Nastąpiło to po pobiciu kolejnego rekordu w zeszłym tygodniu po zaskakująco słabych danych o zatrudnieniu w USA, które złagodziły pewne obawy o inflację i redukcję bodźców.

- Tendencja inwestorów do widzenia dobrej strony szybko zanika - powiedział Shogo Maekawa z JPMorgan Asset Management w Tokio. - Ludzie byli skłonni kupować akcje technologiczne, nawet po słabych danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych sądząc, że jakiekolwiek odejście od obecnej polityki pieniężnej jest daleko. Ale teraz głęboko zakorzenione obawy o inflację prowadzą do spadków akcji spółek technologicznych.

Chińscy giganci technologiczni ponieśli w tym miesiącu ciężar osłabienia sektora po tym, jak organy regulacyjne rozszerzyły działania antymonopolowe i ogłosiły kroki w celu powstrzymania szybko rozwijających się oddziałów finansowych firm. Akcje Meituan spadły aż o 8,6 proc. we wtorkowym notowaniu, co spowodowało spadek w ciągu dwóch dni do 15 proc. po tym, jak Rada Konsumentów w Szanghaju opublikowała w poniedziałek krytykę dotyczącą kwestii szkodzących prawom konsumentów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty