REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Zaczęły się sezonowe zwyżki

Spółki przygotowały nową ofertę, podniosły ceny i liczą na wzrost marż. Wysokie koszty wynagrodzeń, surowców i energii utrudniają jednak poprawę rentowności.
Adobestock

W tym roku na dalszy wzrost wyników liczy m.in. zarząd MFO, spółki będącej największym w Polsce producentem tzw. zimnogiętych profili stalowych wykorzystywanych m.in. w branży materiałów budowlanych. Firma przyznaje, że jest to plan bardzo ambitny. – Szans na jego realizację nie upatrujemy w zwiększeniu popytu bo ten, zwłaszcza w kraju, nie wydaje się być rosnący. Planowane zwyżki chcemy osiągnąć poprzez własne aktywne działania – mówi Jakub Czerwiński, członek zarządu MFO. Precyzuje, że firma chce się rozpychać na rynku i zdobywać w nim coraz większe udziały, zwłaszcza za granicą. Z tego powodu skupia się na profilach specjalnych, które mają największy potencjał eksportowy. – Oczywiście pozostałych grup produktowych nie odpuszczamy. W profilach okiennych oraz spawanych też rośnie udział eksportu – twierdzi Czerwiński.

Jego zdaniem o umiarkowanym popycie na materiały budowlane w Polsce świadczą ostatnie dane GUS o rekordowym poziomie zapasów i badania nastrojów wśród producentów. – To nie sprzyja podnoszeniu cen. Do tego dochodzą rosnące koszty pracownicze, rosnące koszty transportu, energii itd., których w obecnej sytuacji nie da się w pełni przełożyć na odbiorców – uważa Czerwiński. Z tego powodu przypuszcza, że marże na sprzedaży krajowej raczej będą niższe niż w 2018 r. MFO ponad połowę sprzedaży realizuje jednak w eksporcie, gdzie może osiągać wyższe marże niż w Polsce.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA