REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Gołębia polityka pieniężna uderza w notowania i zyski banków

Podwyżek stóp procentowych nie będzie nie tylko w tym, ale także w 2019, a nawet 2020 roku – sugeruje RPP. Kursy banków reagują spadkami i analitycy zapowiadają, że konieczna będzie rewizja ambitnych prognoz poprawy wyników

Wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego w środę wyraźnie ruszyły kursem złotego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W czwartek indeks WIG- -banki tracił nawet 3,9 proc. i od historycznego szczytu z drugiej połowy stycznia tego roku spadł o prawie 13 proc. Mocno traciły PKO BP, BZ WBK i Handlowy, uznawane za najbardziej wrażliwe na zmianę stóp procentowych. W mniejszym stopniu przecena dotknęła kredytodawców mniej na ten czynnik podatnych jak ING Bank Śląski czy Pekao.

Zyski nie będą tak wysokie

– Przecena notowań banków to reakcja na słowa przewodniczącego Adama Glapińskiego po środowym posiedzeniu RPP. O ile wcześniej rynek i ekonomiści długo nie dawali wiary w jego poprzednie zapewnienia, że nie będzie podwyżek stóp w latach 2017 i 2018, to tym razem szybko mu uwierzyli, co zostało odzwierciedlone w kursach banków, szczególnie tych najbardziej wrażliwych na zmiany stóp procentowych – mówi Kamil Stolarski, analityk Pekao Investment Banking. Glapiński stwierdził, że w tym roku podwyżek stóp prawdopodobne nie będzie, a jeśli miałyby nastąpić w 2019 r., to pod koniec (wcześniej oczekiwano, że nadejdą pod koniec 2018 r., a potem prognozy przesunęły się na początek 2019 r.). Ale to nie wszystko, bo zdaniem Glapińskiego na podstawie obecnych prognoz inflacji i dynamiki PKB nie widzi powodów do podnoszenia stóp procentowych nawet do końca 2020 r. Choć jak sam zaznaczył jest to odległy termin i trudno precyzyjnie prognozować.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA