#WykresDnia: Sky is the limit?

Christine Lagarde zwiększyła bilans EBC znacznie bardziej niż Mario Draghi.

Publikacja: 24.02.2021 09:39

#WykresDnia: Sky is the limit?

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Bilans EBC osiągnął nowy rekordowy poziom. Łączne aktywa wzrosły w minionym tygodniu o kolejne 22 mld euro do 7 101,2 mld w wyniku QE. Bilans EBC wynosi teraz 71,2 proc. PKB strefy euro, w porównaniu z 35,2 proc. Fed, 36,9 proc. BoE lub 128,7 proc. BoJ.

Bilans Europejskiego Banku Centralnego zwiększył się bardziej w ciągu 15 miesięcy prezydentury Christine Lagarde niż podczas ośmioletniej kadencji Mario Draghiego. Aktywa instytucji wzrosły o 2,42 bln euro (2,94 bln USD) pod koniec ubiegłego tygodnia od momentu, gdy przywództwo Lagarde rozpoczęło się w listopadzie 2019 r. Pod rządami Draghiego bilans powiększył się o 2,35 bln euro. Podczas gdy program skupu obligacji byłego prezesa EBC znacznie zwiększył aktywa w ostatnich latach, pandemiczny bodziec Lagarde do walki z największą recesją w czasie pokoju od stulecia spowodował, że całkowity bilans przekroczył 7 bilionów euro.

Zysk Europejskiego Banku Centralnego spadł w 2020 r., ponieważ spadły dochody z odsetek od rezerw walutowych i wygasły obligacje w ramach starego programu skupu. Zysk netto zmniejszył sie do 1,6 miliarda euro z rekordowego 2,4 miliarda euro rok wcześniej. Spadek odzwierciedla niższe dochody z portfela EBC w dolarach amerykańskich i programu dotyczącego rynków papierów wartościowych w wyniku wykupów.

Pandemia koronawirusa zmusiła EBC do zapewnienia w zeszłym roku bezprecedensowego bodźca monetarnego. Skup obligacji przez frankfurcką instytucję i jej krajowe odpowiedniki wyniósł ponad 1 bln euro, a kolejne 1,6 bln euro zostało pożyczone bankom na trzy lata na wyjątkowo korzystnych warunkach.

Bilans EBC wzrósł w zeszłym roku do 569 miliardów euro. Bilans całego eurosystemu, obejmującego EBC i 19 krajowych banków centralnych strefy euro, podskoczył do prawie 7 bilionów euro w ramach programów stymulujących pandemię.

W centrum uwagi jest obecnie rozdźwięk między niezależnością banku centralnego, rachunkiem zysków i strat a strukturą eurosystemu. Jest to spowodowane wzrostem bilansu Europejskiego Banku Centralnego i jego rosnącą ekspozycją na obligacje skarbowe, często przynoszące ujemne dochody. Do tego dochodzi wprowadzenie przynoszących straty instrumentów polityki pieniężnej, takich jak ukierunkowane długoterminowe operacje refinansujące.

W oświadczeniu przed Parlamentem Europejskim w listopadzie 2020 r. prezes EBC Christine Lagarde stwierdziła, że ??„z definicji [Eurosystem] nie zbankrutuje ani nie zabraknie mu pieniędzy... a ponadto wszelkie straty finansowe, jeśli wystąpią, nie będą osłabiać naszej zdolności poszukiwania i utrzymywania stabilności cen".

Lagarde była być może zbyt pewna siebie. Możliwość utraty kapitału należy rozważyć w kontekście struktury eurosystemu i sposobu, w jaki ryzyko jest w niej rozłożone. W praktyce jest mało prawdopodobne, aby warunki do utraty kapitału się zmaterializowały. Nawet jeśli tak jest, istnieje kilka opcji zarządzania nimi. Co ważniejsze, traktaty europejskie jasno mówią, że polityka zarządzania zyskami banku centralnego nie powinna kolidować z mandatem EBC polegającym na utrzymaniu stabilności cen. Jednak kwestia możliwych strat i sposobów ich pokonywania prawdopodobnie wzrośnie na znaczeniu w przyszłych latach, ponieważ eurosystem rozważa normalizację polityki i stopniowe zmniejszanie swojego bilansu.

Tymczasem Kurs EURUSD osiągnął miesięczne maksimum w okolicach 1,2161 w związku z osłabieniem dolara amerykańskiego w wyniku skoordynowanego działania (w oryginale "jawboning" - w ekonomii i polityce nieoficjalna technika publicznych i prywatnych dyskusji i skręcania rąk, które mogą działać poprzez ukryte zagrożenie przyszłymi regulacjami rządowymi). zarówno Yellen (sekretarz skarbu USA), jak i Lagarde, aby powstrzymać wyższe rentowności obligacji po obu stronach Atlantyku. Lagarde powiedziała, że EBC uważnie obserwuje kształtowanie się długoterminowych nominalnych rentowności obligacji i będzie nadal wspierać wszystkie sektory gospodarki, utrzymując korzystne warunki finansowania w okresie pandemii.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty